Spor o podhodnocený juan se vyostřuje
Skupina 130 amerických zákonodárců vyzvala Baracka Obamu, aby okamžitě zasáhl proti podhodnocené čínské měně. Podle zástupců Demokratů a Republikánů by prezident měl využít všech dostupných prostředků, a to včetně obchodních sankcí k tomu, aby Peking donutil kurz juanu posílit.
Slovní přestřelka, která se rozhořela během několika posledních dnů, se tak může změnit v kolotoč sankcí a odvetných opatření. Čína totiž nehodlá tlaku Washingtonu ustoupit. Naopak, sama kritizuje Spojené státy za prohřešky proti pravidlům volného obchodu.
O obchodním sporu mezi Čínou a Amerikou mluvil na Rádiu Česko ekonom společnosti Boston Venture Miroslav Zámečník.
Napětí mezi Amerikou a Čínou se tak stupňuje déle než měsíc. Podle ekonoma společnosti Boston Venture Miroslava Zámečníka ale nedojde k tomu, že by se spor přerostl v krizi. Podle ekonoma si totiž obě země uvědomují, že by to znamenalo začátek obchodního konfliktu a vlny protekcionismu ve světě.
Zámečník navíc připouští, že Číňané budou sami chtít juan zpevnit: „I Číňané vědí, že juan je podhodnocený a v nějakém momentu pravděpodobně ještě v letošním roce se očekává, že dopustí, aby trochu zpevnil. V žádném případě to ale neudělají pod přímým tlakem Američanů nebo Evropské unie.“
Podle ekonoma společnosti Boston Venture bude také záležet na to, zda Čína bude ochotna naslouchat okolnímu trhu: „Amerika hraje podle pravidel. Teď je otázka, zda se Číňané nechají dát do těchto pravidel a budou respektovat skutečnost, že celé obchodní okolí Číny by si velmi přálo a velmi by to pomohlo,kdyby kurz měny byl uvolněný.“