Stát plánuje rizikový fond pro firmy s kapitálem až 3 miliardy korun

Malé a střední podniky v Česku by mohly na své projekty získat finanční podporu z nového státního fondu rizikového kapitálu. Počítá s tím návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zřízení Českého rozvojového, uzavřeného investičního fondu, který dnes projedná vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mince

mince | Foto: Fotobanka stock.xchng

Fond by měl do firem s nízkým kapitálem investovat spolu se soukromými investory. Ministerstvo plánuje, že do nově vzniklého fondu převede minimálně půl miliardy korun z evropských fondů.

Celkem by mohlo být ve fondu až 1,3 miliardy, po doplnění prostředků soukromými investory 2 až 3 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček

Mezi obory, které by mohly fond využít, patří podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Karla Havlíčka například nanotechnologie, biotechnologie, biomedicína i kosmický průmysl. Také genetické inženýrství, informační technologie nebo strojírenství.

Přestože jde o rizikový fond, u kterého není jistá návratnost, státem vložené prostředky by se zčásti návrátit měly. Obvykle se požaduje návratnost 30 procent.

Podle Havlíčka může státní fond rizikového kapitálu malým a středním podnikům pomoci, firmy ho ale musí být schopné a ochotné využít.

„Malé a střední firmy, pokud mají určitý nápad, anebo jsou to úplně začínající, malé firmičky, mikrofirmy, se tak musí posunout z takzvané fáze 'spin off', to je fáze nápadu, například spolupráce s univerzitou, do fáze, které se říká 'start up', což už je malá střední firma, která už má určitý rozpočet. A v této fázi obvykle firmám chybí kapitál na provoz, chybí jim kapitál na investice a malé a střední firmy mají tendenci, nebo ty mikrofirmy, si to hradit z vlastních peněz," vysvětlil ve Světě o deváté Havlíček.

Na financování z vlastních peněz ale nemusí firmám stačit peníze, a v tuto chvíli nastupuje role fondu. „Takže je třeba hledat zdroje někde jinde, a já tvrdím, že je lepší najít kvalitního investora, než se pouštět do diskuzí s bankami. Protože pokud si firma vezme investiční úvěr, bude ho muset v určitém režimu velmi rychle splácet, a to ji může stát ‚krk‘," doplnil Havlíček.

Karel Havlíček si myslí, že stát by mohl být pro firmy jako investor důvěryhodným partnerem, a proto by fond mohl být úspěšný. „Jsme v českém konzervativním prostředí, kde by malé firmičky mohly vnímat stát jakožto spoluinvestora jako velmi stabilního a důvěryhodného hráče,“ dodal ve Světě o deváté.

Naďa Bělovská, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme