Společnost je v úpadku od loňského listopadu, od té doby byla uzavřena ztrátová divize a rozprodána část majetku. Divize slévárny válců ale funguje dál, vedení rovněž vyjednává s novým investorem.
„Je to jeden z 12 výzkumných ústavů v Česku. Chceme, aby fungoval i nadále, ale zvažujeme jeho působení v dané lokalitě,“ vysvětluje pro Český rozhlas zástupce investiční firmy.
„Vlastník říká, že bude 2600 zaměstnanců držet jako rukojmí, aby chodili do práce, a dopředu jim říká, že jim nebude platit mzdu,“ tvrdí pro Radiožurnál předseda odborů Liberty Petr Slanina.
„Je to signál i směrem k zaměstnancům, protože nejhorší, co může být, je dávat někomu plané naděje,“ reagoval odborář Roman Ďurčo s tím, že rozjezd druhovýroby by mohl zachránit 2000 pracovních míst.
„Už teď si onsemi chce začít vychovávat lidi, které bude za pár let potřebovat. Management je v tomto velmi optimistický,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce.
Dolní Lutyně podá námitky proti výstavbě gigafactory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by stát měl lidem v obci nabídnout štědré kompenzace. Investici by ale promarnit neměl.
Stát chce do oblasti přilákat investora v průmyslu s vyšší přidanou hodnotou. Na místě by tak mohla vzniknout třeba nová gigafactory nebo továrna na výrobu čipů.
Takzvaná Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) má za úkol vyjednávat s majiteli pozemků, zcelovat je, vytvářet tak plochy nad 40 hektarů a připravovat je pro strategické investice.
České školství má místo biflování učit víc přemýšlet a nebát se mluvit. Pak se ve světě Češi více prosadí se svými nápady ve startupech. U nás by jim pomohly lepší podmínky pro zaměstnanceké akcie.
Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz vysvětluje, jak probíhalo vyjednávání nové smlouvy a proč s jednáním organizace souhlasila.
„Nemáme přírodní zdroje materiálu, máme především lidi a jejich kvalifikace je to klíčové, z čeho bychom měli vycházet,“ říká Milan Šlachta, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
Maximálně deset větrných elektráren chce umístit firma Jipocar podél dálnice D1. Teď jedná se zástupci šesti obcí a na svou stranu se snaží získat i jejich obyvatele.
Vyšetřovatelé uvedli, že firma nabízela veřejnosti investice do svých produktů a jejich prostřednictvím zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů, komodit nebo cenných kovů.
Většina akciového dění se již tradičně odehrává ve Spojených státech a je tendence na Evropu hledět jako na konzervativní trh. Něco na tom je, ale naděje se nyní přelila i tam.
Za dva měsíce se ve sbírce Drony Nemesis sešlo necelých 133 milionů korun. Původní cíl byl přitom 100 milionů na pořízení deseti tisíc takzvaných FPV dronů.
Firmy vydaly za posledních deset let dluhopisy v hodnotě 634 miliard korun. Rok 2023 byl rekordní, firmy emitovaly dluhopisy za 96,2 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Surveilligence.
Podíl prodala česká polostátní firma tureckému investorovi Tornular Group. Podle finančního ředitele jde o trřní rozhodnutí, situace v Turecku je nejistá kvůli vysoké inflaci i úpadku měny.
„Uvádí se, že by tam mělo pracovat 500 lidí. To je 500 aut denně, potom desítky kamionů, které budou vykládat a nakládat. A už víme, jaká je doprava přes Opatovice dnes,“ upozorňuje zastupitel.
Město chce rozvíjet průmyslovou zónu v bývalém dole Dukla a k rekreaci pak oblast Sušanských rybníků. Vše ale naráží na spory mezi radnicí a vedením firmy Asental, která patří Zdeňku Bakalovi.
Podnikatel Martin Šťáva si vyslechl obžalobu státní zástupkyně a zamíří před Městský soud v Praze. Obviněn byl přitom už dříve, žalobkyně ale návrhu na obžalobu napoprvé nevyhověla.