Švejnar: Na ekonomiku nebude mít japonská katastrofa tak tíživý dopad
Celosvětová ekonomika v závěru roku rostla rychleji než se čekalo. Také od roku 2011 se čeká více než před tím. Přesto ale existují rozdíly a neplatí to pro celý svět stejně.
Která část světa roste rychleji než druhá, prozradil Rádiu Česko ekonom Jan Švejnar.
„Pozitivní je, že nastává oživení. Evidujeme ale určitou dvojrozměrnost v tom smyslu, že chudší země začínají určovat tempo, které je hodně rozdílné od vyspělých ekonomik. U více vyvinutých vidíme, že například USA rostou rychleji než Evropa. To je právě pro Evropu velká výzva ve smyslu, jak docílit tempa růstu, které bylo přiměřené zbytku světa,“ uvedl Švejnar.
V dlouhodobější prognóze ale nesmíme opomenout katastrofu v Japonsku. Silné zemětřesení, vlna tsunami a výbuchy jaderné elektrárny, to všechno se podle Jana Švejnara projeví i na světové ekonomice. Třetí největší ekonomika světa se ale podle něj vzpamatuje rychleji, než se nyní očekává.
„Vidíme to na burzách, které klesaly zejména v Asii. Na druhé straně je světová ekonomika natolik rozsáhlá, že zatížení nebude tak zásadní, aby zvrátilo výše zmíněný trend, který nyní převládá,“ dodal.
Sama japonská ekonomika ale není v nejlepší kondici. Mluví se především o japonských pojišťovnách, které budou muset vyplácet horentní sumy pojistného plnění a v mnoha případech to pro ně může být až likvidační. Potíže jako v Řecku a ve Španělsku ale Jan Švejnar, který mluví za Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu, neočekává.
„Japonsko má celkem velký dluh a doposud to investoři brali poměrně sportovně. Neobávali se, že by Japonsko nesplácelo, protože je to země velmi ukázněná a zatím byla schopná se vypořádat se všemi problémy. Jestliže ale budou některé pojišťovny a podniky v potížích, vláda je bude sanovat, protože nebude chtít, aby právě tento sektor kolaboval,“ řekl Rádiu Česko Švejnar.
Česká ekonomika mírně poroste
Na místě je ale otázka, jak se povede České republice a české ekonomice. Podle všeho, dokud se bude dobře dařit Německu, budeme optimističtí i my, pokračuje Jan Švejnar.
„Očekáváme pozitivní tempo růstu, ale pomalejší. Souvisí to také s reformami, které mohou probíhat a záležet bude také na případném zvýšení DPH. Je to takový mírný optimismus. Je třeba si uvědomit, že jsme pořád pod úrovní z doby před recesí,“ uzavřel Jan Švejnar.
I přes změny v sazbě daně z přidané hodnoty z 20 % na 17,5 % zůstává Jan Švejnar optimistou. Snížení původně předpokládaného DPH považuje za krok správným směrem. Souhlasí také s penzijní reformou. A to i přesto, že část sociální demokracie tyto názory nesdílí.. Její hlasy budou přitom v případných nepřímých prezidentských volbách pro Jana Švejnara důležité.