Švejnar: Na ekonomiku nebude mít japonská katastrofa tak tíživý dopad

Celosvětová ekonomika v závěru roku rostla rychleji než se čekalo. Také od roku 2011 se čeká více než před tím. Přesto ale existují rozdíly a neplatí to pro celý svět stejně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Jan Švejnar (Forum 2000)

Profesor Jan Švejnar (Forum 2000) | Foto: Tomáš Adamec

Která část světa roste rychleji než druhá, prozradil Rádiu Česko ekonom Jan Švejnar.

„Pozitivní je, že nastává oživení. Evidujeme ale určitou dvojrozměrnost v tom smyslu, že chudší země začínají určovat tempo, které je hodně rozdílné od vyspělých ekonomik. U více vyvinutých vidíme, že například USA rostou rychleji než Evropa. To je právě pro Evropu velká výzva ve smyslu, jak docílit tempa růstu, které bylo přiměřené zbytku světa,“ uvedl Švejnar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhled světové ekonomiky na rok 2011 očima Jana Švejnara.

V dlouhodobější prognóze ale nesmíme opomenout katastrofu v Japonsku. Silné zemětřesení, vlna tsunami a výbuchy jaderné elektrárny, to všechno se podle Jana Švejnara projeví i na světové ekonomice. Třetí největší ekonomika světa se ale podle něj vzpamatuje rychleji, než se nyní očekává.

„Vidíme to na burzách, které klesaly zejména v Asii. Na druhé straně je světová ekonomika natolik rozsáhlá, že zatížení nebude tak zásadní, aby zvrátilo výše zmíněný trend, který nyní převládá,“ dodal.

Sama japonská ekonomika ale není v nejlepší kondici. Mluví se především o japonských pojišťovnách, které budou muset vyplácet horentní sumy pojistného plnění a v mnoha případech to pro ně může být až likvidační. Potíže jako v Řecku a ve Španělsku ale Jan Švejnar, který mluví za Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu, neočekává.

„Japonsko má celkem velký dluh a doposud to investoři brali poměrně sportovně. Neobávali se, že by Japonsko nesplácelo, protože je to země velmi ukázněná a zatím byla schopná se vypořádat se všemi problémy. Jestliže ale budou některé pojišťovny a podniky v potížích, vláda je bude sanovat, protože nebude chtít, aby právě tento sektor kolaboval,“ řekl Rádiu Česko Švejnar.

Česká ekonomika mírně poroste

Na místě je ale otázka, jak se povede České republice a české ekonomice. Podle všeho, dokud se bude dobře dařit Německu, budeme optimističtí i my, pokračuje Jan Švejnar.

„Očekáváme pozitivní tempo růstu, ale pomalejší. Souvisí to také s reformami, které mohou probíhat a záležet bude také na případném zvýšení DPH. Je to takový mírný optimismus. Je třeba si uvědomit, že jsme pořád pod úrovní z doby před recesí,“ uzavřel Jan Švejnar.

I přes změny v sazbě daně z přidané hodnoty z 20 % na 17,5 % zůstává Jan Švejnar optimistou. Snížení původně předpokládaného DPH považuje za krok správným směrem. Souhlasí také s penzijní reformou. A to i přesto, že část sociální demokracie tyto názory nesdílí.. Její hlasy budou přitom v případných nepřímých prezidentských volbách pro Jana Švejnara důležité.

Lukáš Vincourek, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme