Třídění odpadů v České republice patří k nejefektivnějším v EU, vyplývá ze studie
Třídit odpad v České republice se vyplatí. Vyjde to mnohem levněji než v jiných zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Centra ekonomických a tržních analýz. Podle ní jsou Češi v Evropě šestí v žebříčku třídění odpadů.
V Česku výrobci obalů zaplatí veškeré náklady na třídění. V některých zemích je ale systém jiný. Například ve Francii se výrobci obalů podílí ze tří čtvrtin a ve Velké Británii pouhou desetinou.
Leckde jsou obaly zpoplatněné přímo, při nákupu v obchodech zákazníci platí zálohu. Z toho vyplývají i rozdíly v efektivitě. Roční náklady recyklace obalových odpadů domácností jsou v České republice zhruba 5 eur (asi 140 korun) na obyvatele.
Recyklace je tedy oproti sousednímu Německu nebo Rakousku výrazně levnější. V Německu jsou totiž tyto náklady 12 eur na osobu, a v Rakousku je to dokonce 19 eur.
Co se týče úspěšnosti třídění odpadů z domácností, je Česká republika podle Eurostatu ze zemí evropské osmadvacítky na šestém místě. Na prvním místě je Belgie, za ní Irsko, Švédsko, Německo a Nizozemsko. Třeba v Rakousku recyklují obaly daleko méně než v Česku.
A v recyklaci plastů je ČR dokonce na druhém místě. Podle odborníků je ale stále co zlepšovat. Například plechovky Češi skoro netřídí a v obcích těžko najdeme takzvané stříbrné kontejnery. Zatímco v Německu se právě na plechové odpady hodně zaměřují.
V Česko bylo recyklováno celkem 75 procent obalů. Na jednoho obyvatele připadá asi 96 kilogramů obalových odpadů, v Německu je to 212 kilogramů a v Rakousku 150 kilo. Celá Evropská unie ročně vyprodukuje 80 milionů tun obalových odpadů.