Trumpova volební hesla jsou seznamem hrozeb. Většinu z nich uvidíme v praxi, očekává ekonom
Až dvacetiprocentní cla, které plánuje zavést nový americký prezident Donald Trump, výrazně zasáhnou ekonomiky států Evropské unie, včetně české. Podle hlavního ekonoma konzultační společnosti Deloitte Davida Marka je pravděpodobné, že Trump většinu slibů splní. „Pokud realizuje více nebo méně ze svých předvolebních slibů, tak se máme na co těšit,“ dodává ironicky v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Jestli na splnění hrozby obchodní války mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií dojde, ještě není podle Marka jisté. Záležet bude i na tom, kým se Trump obklopí. Nová administrativa by mohla amerického prezidenta v plánech přibrzdit.
„Těžko soudit. Ale každopádně ve svém druhém prezidentském období už Trump nemusí mít tolik zábran a ohledů a může být spíše ráznější. Obávám se, že nemalou část z jeho předvolebních slibů uvidíme v praxi,“ říká poradce prezidenta, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom konzultační společnosti Deloitte David Marek.
Evropa se chystá
Donald Trump v kampani sliboval snížit daně americkým firmám i domácnostem. Chybějící finance ve federálním rozpočtu hodlá kompenzovat právě zvýšením cel na dovoz, což mimo jiné zasáhne ekonomiky států Evropské unie.
Zelenou ekonomiku ani elektroauta Trump nezastaví. Rozhoduje kapitál. A USA by opět prohrály s Čínou
Číst článek
Studie renomovaných ekonomických institucí přitom uvádějí, že americké HDP bude tratit, když zavede obchodní celní válku.
Evropské firmy mohou podle Marka reagovat přesunem výroby do Spojených států, ale to bude naopak znamenat její snižování v Evropě. A propouštění.
„Obchodní politika, kterou se bude Trump snažit prosazovat, směřuje spíše k tomu, aby ochraňoval a vytvářel pracovní místa,“ dodává Marek. „Pravda je ovšem taková, že ochranářská opatření nemají vítěze a vítězem nebudou ani Spojené státy.“
Co čeká Česko
Spojené státy sice nejsou na první pohled nejdůležitějším obchodním partnerem Česka, ale případné zavedení slibovaných vyšších cel, zasáhnou i tuzemské firmy.
„Tady jsou důležité nepřímé vazby. Pokud americká cla zasáhnou německý a francouzský vývoz, tak v řadě těch výrobků jsou české součástky,“ vysvětluje Marek.
‚Šok je velký.‘ Trump chce za ministra spravedlnosti Gaetze, šéfkou tajných služeb má být Gabbardová
Číst článek
Očekává se, že jedním z nejpostiženějších odvětví případné obchodní války bude sektor automotive, na který se orientuje i česká ekonomika. Evropská unie se na nástup Trumpovy administrativy chystá, podle Marka se bude snažit najít smír.
„Mohla by to být i diplomatická snaha neoslabovat svého důležitého geopolitického partnera, protože slabá ekonomika znamená i nižší rozpočty na obranu,“ říká Marek.
Odborníci se shodují, že zatímco americké ekonomice se daří velmi dobře a roste, evropská stagnuje. Cla na všechno dovezené zboží ze států Evropské unie by mohla už tak relativně slabou hospodářskou výkonnost ještě zhoršit.
Jak se promění obchodní vztahy Spojených států a EU po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu? A jakou roli může v administrativě sehrát Elon Musk, majitel automobilky Tesla? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu na začátku článku.