Uživatelé Airbnb si oblíbili Prahu. Bude potřeba nastavit pravidla, říká digitální koordinátor
Podíl zahraničních turistů, kteří využívají placené ubytování v soukromí - tzv. systém Airbnb, roste v posledních dvou letech stále rychlejším tempem. A Praha se dostala do desítky nejžádanějších měst na světě - konkrétně na deváté místo. Nejčastěji si lidé přes tuto aplikaci rezervovali ubytování v Londýně, Paříži a Barceloně. Rekordní nárůst o 940 procent pak zaznamenala kubánská Havana. Podíl sdíleného ubytování v Česku dosahuje asi 25 procent celkového počtu přenocování.
Tato popularita sebou nese výhody i nevýhody. „Je jasné, že tady máte určité formy sdílení bydlení, které jsou pouze občasným přivýdělkem. Například v momentě, kdy někdo odjíždí na 3-4 týdny, může svůj byt vložit na Airbnb, protože jinak by zůstal ladem. Ale existují i případy, kdy lidé koupí tři patra nového domu, a pak to prodávají pomocí Airbnb zčásti jako hotel," říká pro Český rozhlas Plus koordinátor digitální agendy ČR Ondřej Malý.
Evropská komise se zastala služeb Uberu a Airbnb, nechce je zakazovat
Číst článek
Podle něj je nutné obě využití této platformy od sebe oddělit a zajistit především to, aby na tom stát netratil na daních. „Jde o to najít tu správnou hranici, od které je to už regulérní podnikání, a potom říci, jaká pravidla má smysl stanovit."
Evropská komise vydala v červnu loňského roku obecná vodítka, která mají doporučující charakter. Podle Malého komise doporučuje přistupovat k internetovým platformám typu Airbnb pozitivně, neregulovat je příliš a snažit se komunikovat s ostatními státy. Ty totiž v současnosti pro tyto systémy uplatňují odlišná pravidla.
„Je to prostě fakt, tam není co vítat, či nevítat, musíme se s tím nějakým způsobem vypořádat. Je nutné vytvořit takové prostředí, kde technologie, kterou používají lidé k tomu, aby si objednali ubytování, nebyla použita pro obcházení pravidel," dodává Malý.