Pozitivní nejsou ani vyhlídky – inflace, podle které se řídí centrální banka, sice koncem příštího roku klesne. S výrazným poklesem úrokových sazeb se ale příliš počítat nedá.
„Děti to berou jako realitu. Berou to možná jako dobrodružství. Neprožívají to tak. Nepodali jsme jim to jako nějakou tragédii,“ říká Lubomír Kováčik, který žije v náhradním bydlení.
Nova stavební pravidla jsou sice na světě, digitalizace stavebního řízení je ale na tři roky de facto zastavena. Slíbených deset tisíc nových bytů rovněž nikde.
„Jsme jedna ze zemí, která dává nejméně peněz v rámci financování vysokoškolského studia na podporu studentů. Jsme v tom asi třetí nejhorší v Evropě,“ říká sociolog Daniel Prokop.
„Mít svoje bydlení a cestovat přes celý svět a nebýt omezovaný hranicemi našeho státu. To pro mě znamená svoboda,“ říká v rámci cyklu Narozeni do svobody Radek Pospíšil.
„Každý architekt si navrhoval chatičku nebo chalupu, takže jsme říkali: fajn, pojďme vybrat to, co je zajímavé,“ říká teoretik architektury Radek Váňa.
„Za velmi krátkou dobu přišlo téměř 50 projektů v hodnotě 2,5 miliardy. A to je teprve začátek, v ‚potrubí‘ je daleko více dalších projektů,“ popisuje ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
Na bydlení, jednu ze základních jistot, dáváme stále víc peněz. Svou roli v tom hraje i energetická krize – a opět se ukazuje, že nájemníci patří ke zranitelným skupinám společnosti.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Vládní předloha je největší reformou v systému sociálních dávek za desetiletí. Novela nahrazuje současné čtyři sociální dávky jednou univerzální, což má vést ke zpřehlednění.
„Starat se o bydlení je každého odpovědnost. Měli bychom si zvyknout, že když ho někdo bude chtít, tak musí určitou dobu spořit a kombinovat to s hypotékou,“ říká Dvořák.
„Napříč republikou máme 33 poskytovatelů, kteří nabízejí garance pro soukromé majitelé vyhovujících bytů,“ zdůrazňuje Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení a autor Zprávy o vyloučení z bydlení.
„Zákon o sociálním bydlení bude upravovat to, aby se lidé v bytové nouzi mohli navracet zpět do standardního bydlení,“ vysvětluje šéfka platformy pro sociální bydlení.
Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je proti mimořádnému srpnu pokles o 8,1 miliardy. Meziroční růst zpomalil ze 130 procent v srpnu na 80 procent.
Argentinské hlavní město zažívá boom trhu s nájemním bydlením. Pronajímatelé spěchají s uvedením nemovitostí na trh a nabídka pronájmů v Buenos Aires se zvýšila o více než 170 procent.
Obec ještě musí se společností doladit detaily smluv. Podle starosty Martina Adamce (STAN) by ale měly být do několika týdnů hotové, lidem poté bude umožněno odkoupení domků do soukromého vlastnictví.
Vysoké školy mají koleje v tomto období plné už tradičně. To je i jeden z důvodů, proč roste zájem studentů o bydlení v bytě. Studenti nejčastěji vyhledávají spolubydlení ve vícepokojových bytech.
Úrokové sazby úvěrů jsou pod pěti procenty po víc než dvou letech. „Pokud se vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl pokračovat,“ odhadl analytik Jakub Seidler.
Máme velmi nedostupné bydlení, zejména v těch větších bohatých městech, nájemní i vlastnické a situace se zhoršuje i kolem měst, říká sociolog Daniel Prokop.
Krize bydlení, do které se Česko propadlo, je popsána jako nedostatek bytů. Ani skvělé zprávy Hypomonitoru ale nejde vykládat tak, že tento nedostatek zmizí.
Červencový růst cen v Česku činil 2,2 procenta, těsně nad dvouprocentním očekáváním analytiků. Zpomalilo zlevňování potravin, inflaci ovlivnilo zejména zdražení dovolených s komplexními službami.
Česko je zemí s nejméně dostupným bydlením z celé Evropy. Vyplývá to z dat společnosti Deloitte. Na nákup bydlení o rozloze 70 metrů čtverečních je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd.
Při výpočtu podpory se uznají vyšší náklady na bydlení. U zranitelných skupin, tedy dětí, těhotných, seniorů nebo invalidů, to je 6000 korun za měsíc, u ostatních 4000.