V posledních dnech se zdá, že se ministři denně předhánějí v tom, kolik peněz „nasypou“ do výstavby bytů a jak vyřeší nedostatek bydlení. O problémech nedostupnosti bytů v Česku mluví Julie Hrstková.
Domy jsou, stejně jako všechny ostatní typy nemovitostí, nejdražší v hlavním městě. Starší dům o velikosti 150 metrů čtverečních bylo možné v metropoli koncem roku pořídit za zhruba 15,4 milionu korun
Průměrná sazba hypoték na počátku února opět nepatrně klesla, oproti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,11 procenta. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu.
Česko porušuje právo na bydlení, což má dopad na zranitelné skupiny osob, zejména romskou menšinu. Takový je závěr Evropského výboru pro sociální práva, který funguje při Radě Evropy.
Firma začne od února byty opravovat. „Každý večer se modlíme, aby to bylo co nejdříve, abychom se mohli vrátit,“ řekla paní Petra s tím, že v současnosti bydlí s rodinou u tchyně.
Populace hlavního města má podle prognózy Institutu plánování a rozvoje do roku 2050 narůst až o 400 000 obyvatel v porovnání s dneškem. Takové zvětšení Prahy má ale rizika, upozorňuje Daniel Prokop.
„Dohromady mají obce a kraje na účtech 500 miliard. Nedává smysl na těch penězích sedět,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková, děkanka Vysoké školy obchodní v Praze.
Práce, doprava, dostupnost bydlení, škol nebo lékaře. To vše ovlivňuje rozhodnutí lidí, kde se rozhodnou žít a zda vůbec založí rodinu. Jak to změnit? Otázka pro demografa Tomáše Kučeru.
Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se ze 4,85 na 4,80 procenta.
Pozitivní nejsou ani vyhlídky – inflace, podle které se řídí centrální banka, sice koncem příštího roku klesne. S výrazným poklesem úrokových sazeb se ale příliš počítat nedá.
„Děti to berou jako realitu. Berou to možná jako dobrodružství. Neprožívají to tak. Nepodali jsme jim to jako nějakou tragédii,“ říká Lubomír Kováčik, který žije v náhradním bydlení.
Nova stavební pravidla jsou sice na světě, digitalizace stavebního řízení je ale na tři roky de facto zastavena. Slíbených deset tisíc nových bytů rovněž nikde.
„Jsme jedna ze zemí, která dává nejméně peněz v rámci financování vysokoškolského studia na podporu studentů. Jsme v tom asi třetí nejhorší v Evropě,“ říká sociolog Daniel Prokop.
„Mít svoje bydlení a cestovat přes celý svět a nebýt omezovaný hranicemi našeho státu. To pro mě znamená svoboda,“ říká v rámci cyklu Narozeni do svobody Radek Pospíšil.
„Každý architekt si navrhoval chatičku nebo chalupu, takže jsme říkali: fajn, pojďme vybrat to, co je zajímavé,“ říká teoretik architektury Radek Váňa.
„Za velmi krátkou dobu přišlo téměř 50 projektů v hodnotě 2,5 miliardy. A to je teprve začátek, v ‚potrubí‘ je daleko více dalších projektů,“ popisuje ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
Na bydlení, jednu ze základních jistot, dáváme stále víc peněz. Svou roli v tom hraje i energetická krize – a opět se ukazuje, že nájemníci patří ke zranitelným skupinám společnosti.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Vládní předloha je největší reformou v systému sociálních dávek za desetiletí. Novela nahrazuje současné čtyři sociální dávky jednou univerzální, což má vést ke zpřehlednění.
„Starat se o bydlení je každého odpovědnost. Měli bychom si zvyknout, že když ho někdo bude chtít, tak musí určitou dobu spořit a kombinovat to s hypotékou,“ říká Dvořák.