Podle nově vzniklé dohody pokryje sponzorství giganta v oblasti krátkodobých pronájmů obnovení vzdělávacího programu uvnitř starověkého římského amfiteátru.
Ministerstvo pro místní rozvoj přichystalo regulaci krátkodobých ubytování přes online platformy, obce budou moct určit například maximální počet dnů v roce.
Každé přespání v hotelu, apartmánu nebo kempu bude elektronicky evidované včetně informace, o koho šlo a jak dlouho na místě byl. Záznamy o pobytu lidí se budou archivovat minimálně rok a půl.
Krátkodobý pronájem budou moct provozovatelé poskytovat jen na 90 dní v roce. Pokud by chtěli získat vyjímku, musí splnit několik podmínek včetně písemného souhlasu všech spoluvlastníků budovy.
Celosvětově rozšířený problém je vzhledem k četným negativním dopadům na obyvatele i ubytovací služby regulován v mnoha evropských městech. Praha a další česká města však stále přešlapují na místě.
O tom, že se z Prahy stala drahá a nedostupná metropole, se mluví už delší dobu. Ceny vlastnických bytů tu rostly raketovou rychlostí a stále víc obyvatel je nuceno žádat o příspěvky na bydlení.
Doposud směly být kamery v Airbnb umístěné na viditelných místech veřejného prostranství i v domě, s výjimkou ložnic a koupelen. Po změně ale budou muset z vnitřních prostor zcela vymizet.
Ubytování typu Airbnb nemusí splňovat stejné stavební či hygienické podmínky pro kolaudaci jako hotely či penziony, přesto s nimi budou ve stejném registru.
Do nové databáze hostů hotelů či penzionů by mohli nahlížet lidé z hned několika veřejných institucí, od finančních úřadů po ministerstvo pro místní rozvoj.
Lizzi Larbalestierové nejprve pro založení záchranného zařízení chyběly vhodné prostory, a proto ho provozovala provizorně, ve svém Airbnb, kde se snažila zraněným živočichům pomáhat asi devět měsíců.
Novela zákona upravující podmínky podnikání v oblasti cestovního ruchu počítá s tím, že místa pro krátkodobé ubytování se nově budou muset registrovat u úřadů a hlásit elektronicky údaje o hostech.
„V roce 2016 jsme měli necelých 6000 bytů uvedených na Airbnb, dnes jich máme 14 378,“ upřesnil starosta Florencie Dario Nardella. Průměrná cena měsíčních nájmů bytů podle něj vyskočila o 42 procent.
Skupinu, kterou reportéři odhalili, vede 50letý Tal Hanan, který nyní používá pseudonymem Jorge. Do voleb v různých zemích se patrně tajně vměšuje se svým týmem Jorge přes 20 let, píše The Guardian.
Mf Dnes informuje, že novela silničního zákona přináší změny v bodovém systému a ve výši pokut. Hospodářské noviny upozorňují, že výdělky internetových bazarů bude kontrolovat finanční správa.
„Ve čtvrti Exarcheia se ceny zvedly od loňského roku o 74 procent. Má to několik důvodů – například hodně čínských a izraelských investorů skupuje celé domy a mění je na Airbnb a byty,“ říká makléřka.
Analytik Daniel Hůle v rozhovoru pro Radiožurnál kritizuje nestandardní parametry i koncepci příspěvku, na který by měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun ročně a dítětem do 18 let.
Společnost Airbnb trumfla očekávání Wall Street. V prvním kvartálu ohlásila přes 102 milionů zarezervovaných noclehů, což je o 70 procent víc než za stejné období loni.
Společenství vlastníků nesmí zakazovat krátkodobé pronájmy, píšou Hospodářské noviny. A Mf Dnes se věnuje želvám v českých rybnících. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Hospodářské noviny informují o snaze Prahy regulovat krátkodobé nájmy. Deník E15 píše, že TV Šlágr prodává svým divákům pochybné akcie. Více se dočtete ve výběru z médií, sestaveném Radiožurnálem.
Jedná se o důležitý precedens. Pokuta ve výši 20 tisíc, kterou pražský magistrát udělil v srpnu za krátkodobé pronájmy přes digitální platformu Airbnb, je totiž úplně první svého druhu u nás.
Rozhodnutí o pokutě vydal stavební úřad Prahy 1 a v srpnu ho potvrdil magistrát. Podle dat zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, je v Praze asi 13 600 bytů pro Airbnb.
Instituce potvrdila dřívější stanovisko stavebního úřadu na Praze 1, který řešil spor mezi obyvateli domu v centru hlavního města a několika poskytovateli zmíněných služeb.
„Dříve jsme žili na jednom místě – ve svém domově – přesunovali se do jiného místa – kanceláře – a na další místo jsme cestovali. Nyní se všechna tato místa sbližují,“ řekl šéf Airbnb.
Ředitel Airbnb Brian Chesky zdůvodnil rozhodnutí ubytovat zdarma Afghánce nutností pomoct při řešení jedné z největších humanitárních krizí současnosti. Chesky doufá, že to inspiruje další manažery.
Rozhodnutí může podle Hospodářských novin výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com.
Hradní kancléř Vratislav Mynář si pořídil dalších šest pozemků, dočtete se v Deníku N. A podle Regionálního deníku do Lobendavy na Šluknovsku zamíří humanitární pomoc. Více ve výběru z médií.