V huti ArcelorMittal Ostrava začal platit naprostý zákaz kouření
V hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava, která má i s dceřinými firmami 7500 zaměstnanců, se ode dneška nesmí kouřit. Nařízení se týká také elektronických cigaret a platí i pro řidiče kamionů a návštěvy. Pracovníci se na toto omezení mohli připravovat celý rok, firma jim nabídla i odvykací kúru.
ArcelorMittal Ostrava je prý jedním z prvních velkých podniků v zemi, které celoplošný zákaz kouření zavedly.
„Úplný zákaz kouření v celém areálu firmy není zatím často k vidění. Většinou mají firmy vyznačená místa, kde je kouření povoleno. Otázkou pak je spíše to, jak řeší dobu, kdy mohou zaměstnanci chodit kouřit,“ potvrdila Markéta Koukolíková, manažerka lidských zdrojů společnosti ManpowerGroup.
O plošném zákazu kouření v huti ArcelorMittal Ostrava mluvila Markéta Koukolíková, manažerka lidských zdrojů společnosti ManpowerGroup
Všech 300 kuřáckých koutků, které v areálu podniku byly, dnes ArcelorMittal Ostrava zrušil.
O chystaném zákazu huť informovala loni v září.
„Za opakované porušení zákazu, nebo v případě, že by pracovník kouřil v místě, kde by se dopustil ohrožení bezpečnosti práce, může dostat i výpověď,“ přiblížila mluvčí Barbora Černá Dvořáková.
Kuřákům, kteří se své závislosti chtěli zbavit, firma nabídla odvykací kúru. Ta byla sestavena na míru potřebám jednotlivce a probíhala pod dohledem lékaře.
30 procent kuřáků
Hodnota jedné kúry činila 8120 korun, z toho zaměstnanec zaplatil 2500 korun. Zbytek uhradil zaměstnavatel a pojišťovna. Úspěšní účastníci ale budou mít kúru zcela zdarma.
„Rok od doby, kdy nastoupili kúru, mohou podstoupit lékařské vyšetření, a pokud lékařské vyšetření prokáže, že jsou nekuřáci, tak jim zaměstnavatel 2500 korun, které do toho investovali, vrátí,“ vysvětlila mluvčí.
ArcelorMittal Ostrava vyrábí ročně dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.
Před rokem ArcelorMittal Ostrava odhadoval, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. Odvykací kúru absolvovalo 97 zaměstnanců, řada pracovníků se ale údajně rozhodla přestat kouřit i bez ní.
„Uvědomujeme si, že přestat kouřit není jednoduché, a i když se kuřák snaží, nemusí se to vždy podařit. Jako bývalý kuřák ale mohu potvrdit, že přestat kouřit patřilo k nejmoudřejším rozhodnutím, která jsem v životě udělal,“ uvedl generální ředitel Tapas Rádžerkar.
Dodal, že pokud si pracovníci nejsou jisti, že vydrží směnu bez kouření, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu.
Kouření se podle Koukolíkové negativně podepisuje na celkové efektivitě práce. „Může docházet i k rozbrojům mezi kuřáky a nekuřáky, a oprávněně. Protože pokud nasčítáme čas, kdy kuřák odbíhá od práce, můžeme dojít k vysokým číslům,“ upozornila.