V Německu se chystá významná mediální fúze

Největší tiskový dům v Evropě Axel Springer koupil totiž mediální televizní skupinu ProSibenSAT1. Tím by poprvé v historii vznikl velký mediální koncern, spojení tisku a elektronického media. Nyní záleží na antimonopolním úřadu, zda fúzi Srpingera s televizní společností schválí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Vznik nového silného mediálního koncernu v Německu znepokojuje konkurenci i Spolkový kartelový úřad, který zatím váhá, zda dát k fúzi ProSiebenSAT1 a Axela Springera zelenou. Zástupce vydavatelství dokonce tvrdí, že antimonopolní úřad je spíše proti fúzi.

Tato transakce spojí podnikatelské subjekty v oblasti médií, což ještě zvýší zisk tohoto odvětví, přitom jde o dva subjekty, které jsou orientovány na stejnou kvalitu, jsou vysoce atraktivní pro spotřebitele a schopné poskytnout zajímavé služby právě spojením dvou medií, vysvětluje šéf představenstva Springeru Mathias Döpfner. Vydavatelství samo dnes nabízí nejčtenější deník v Německu Bild, prestižní die Welt a jejich nedělní vydání, dále pak časopisy motoristického zaměření, pro ženy i pro mládež. Spojením s televizní skupinou by navíc Springer získal kanál ProSieben, SAT1, zpravodajský kanál N24 a další dva televizní programy.

Deník Bild už dnes v mnohém diktuje veřejné mínění; nenávidí ho a současně milují němečtí a zahraniční politici, soudě podle jejich výroků proti Bildu a měřeno jejich ochotou poskytnou Bildu rozhor.

Axel Springer také kvůli svému vlivu očekává, že nakonec bude schválen jeho nákup televizní skupiny. Ta pro představu v uplynulém kvartálu výrazně posílila, když její čtvrtletní obrat meziročně stoupl o celých 15 %, na téměř 416 milionů eur, tedy 12,5 miliardy korun Springer koupil ProSiebenSAT.1 letos v létě za 2,5 miliardy dolarů od amerického miliardáře Haima Sabana. Avšak odpůrci fúze namítají, že splynutím televizní společnost a vydavatelství se zhorší konkurenční prostřední v Německu. Soupeřit spolu budou jen dva holdingy - tedy Springer/ProSieben a Bertelsmann, který ovládá RTL.

Také řada politiků se obává splynutí vlivných medií, což by podle nich mohlo vést k jistému monopolu na informace a ohrozit jejich objektivitu. Konečné rozhodnutí antimonopolního úřadu a Komise pro sledování koncentrace médií má padnout do konce letošního roku!

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme