Vítězství chorvatské reprezentace nad českými fotbalisty 5:1 v kvalifikaci mistrovství světa vyvolalo v chorvatských médiích vlnu euforie a novináři se nebáli ostrých poznámek a komentářů.
Sumská oblast není tak důležitá jako Charkov nebo Doněck. Ale žít v pásmu poblíž hranic je skoro nemožné, popsala pro iROZHLAS.cz v Praze Darja Radčenko, válečná zpravodajka z Ukrajiny.
Dvě maďarská média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – potvrdila, že se v pondělí chystají v této souvislosti podat stížnost Evropské komisi.
Slovenská novinářka upozorňuje na dlouhodobé problémy v Maďarsku, kde vládní struktury potlačují svobodná média. V posledním roce se do této škatulky ale začíná řadit i Slovensko.
Studenti v Srbsku už týden blokují vstup do veřejnoprávní televize a rádia. Médium podle oslovených odbornic není nezávislé, protestující proto požadují změny v jeho kontrolním orgánu.
Prostředí americké novinařiny se s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu mění. Prezident hrozí žalobami. Důvody má podle amerického odborníka Setha Sterna osobní i obchodní.
„Vedení Agentury Spojených států pro globální média nemůže jednou větou, která prakticky neobsahuje žádné vysvětlení, donutit rádio k uzavření – ani když jim to nařídil prezident,“ uvedl soudce.
Žaloba požaduje, aby soud zvrátil rozhodnutí o zrušení Agentury Spojených států pro globální média, která vedle Hlasu Ameriky financovala i Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, které sídlí v Praze.
Ukončení financování souvisí s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zredukovat na zákonné minimum Agenturu Spojených států pro globální média, aby mohl omezit federální úřednický aparát.
Stovky studentů blokují hlavní budovy státní televize a rozhlasu na protest proti označení za hordu. Několikaměsíční demonstrace reflektují nespokojenost s vládou a rostoucí napětí v zemi.
Zmíněný byt Natalije Kolesnikovové původně patřil manželce novináře Alexandra Něvzorova Lydiji. Pár odjel z Ruska krátce po vypuknutí války proti Ukrajině.
„Kampaň se ke konci vždy stupňuje. Politici odhazují rukavičky a vytahují tu největší špínu zhruba tři týdny předtím, než jdou lidé k urnám,“ říká Denisa Hejlová pro Český rozhlas Dvojka.
„Gruzínská vláda USAID opakovaně obviňovala z podpory destabilizace země,“ uvedla expertka Zinaida Bechná. Nyní podle ní gruzínská vláda využívá situace k dalším restriktivním opatřením.
Slovenský premiér zvláště kritizoval česká média za obraz, který podle něj vytváří o slovenské politické reprezentaci. „Ten je daleko za únosností a jakoukoliv představou o slušnosti,“ tvrdil Fico.
Trump žádá soud, aby mu přiznal finanční odškodnění a také aby soud přinutil zpravodajský portál „zveřejnit všechny informace, o které se při průzkumu opíral“.
Ačkoliv nebylo oficiálně oznámeno, že by by byla TVN na prodej, většinový podíl by v ní chtělo získat rovnou několik mediálních společností. Více z nich má vazby na ruský režim.
„Je to velký apel a varování, aby se přílepky alespoň projednávaly standardní cestou v Poslanecké sněmovně, kdy může argumentovat i protistrana,“ hodnotí politolog rozhodnutí soudců.
„Měli jsme si říct, co očekáváme od médií veřejné služby ve 21. století. Tohle bylo vždycky nezbytným prvkem debat, ať už ve skandinávských zemích, nebo třeba v Polsku či Německu,“ říká Rožánek.
„Není to záležitost jednoho média, do kterého by nikdo nechodil, ale velmi výrazný a všeobecný trend,“ říká v pořadu Chyba systému moderátor Braňo Závodský.
„Ze státních peněz se financují i různé úřady a služby pro občany,“ říká poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka, podle kterého by se veřejnoprávní média měla platit ze státního rozpočtu.
Pokud by na rozpočtovou variantu „Armageddon“ skutečně došlo, pak v příštím roce ještě ČT udrží sestavu kanálů, která je nyní v provozu, minimálně ještě v prvním pololetí.
„Instituce si velmi personalizujeme. A to je špatně, protože nám to zakrývá pohled na to, co nám přináší a jaká je mezi nimi rovnováha v celém systému,“ říká historička.
Trump chystá velké změny ve federální správě, pokud vyhraje volby. Zasáhnout mohou až desítky tisíc úředníků, které nynější exprezident označuje za představitele takzvaného „deep state“.
Bezos věc prozatím nekomentoval. Deník Washington Post v reakci na kontroverzní rozhodnutí ztratil za pár hodin nejméně 1600 digitálních předplatitelů.
Když se před dvěma lety stala Giorgia Meloniová premiérkou, Bruselu zatrnulo. Žena dvou tváří nebo krajně pravicový chameleon. Za dva roky v čele italské vlády získala Meloniová řadu přídomků.