Vietnam jedná o reformách, s kapitalismem teprve experimentuje
Klasickým příkladem země, kde se u moci sice drží komunisté, ale mění se rigidní pořádky a trh se vpouští do ekonomiky, je Čína. I Vietnam mezi takové státy patří. Právě v těchto dnech vietnamští komunisté jednají na právě probíhajícím sjezdu o ekonomických reformách a změnách ve vedení země. Mluvit by se mělo i volbě nového vietnamského prezidenta a premiéra.
„Vietnam patří k zemím, kde komunistická moc oslabena nebyla, moc je monopolní, síla komunistické strany nevyplývá pouze z toho, že má čtyři miliony členů, síla se dá dokumentovat i na právě probíhajícím sjezdu komunistické strany Vietnamu,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého Rozhlasu Milan Slezák.
„Základní směrnice pro příští dekádu a politický a ekonomický rozvoj strana nevypracovává jako volební program, který by voličům předložila před volbami. Stanoví ho sama, volby k tomu nepotřebuje. Síla je ale i slabost komunistické strany, protože v zemích tohoto typu se všechno, i neúspěchy, musejí přičítat jedné straně,“ dodává.
Vietnam je druhou největší zemí na světě, kterou ovládá komunistická strana. Přesto ale Vietnam nedosahuje takových ekonomických úspěchů jako Čína, a nepomáhá tomu ani centrálně plánované hospodářství a ekonomika. Přesně v tom je ale podle komentátora problém.
„Od plánovaného hospodářství se Čína už odvrátila. Její úspěchy ekonomického charakteru jsou dány tím, že ekonomika v Číně je kapitalistická. K tomu Vietnam ještě nepřikročil. Na jednu stranu se může pochlubit mnohými úspěchy, má například levnou pracovní sílu, jeho hospodářský růst za posledních deset let je 7,2 procenta.“
„Na druhou stranu vietnamskou ekonomiku brzdí nevýkonné státní molochy, které vyrábějí zboží, o nějž není na trhu zájem, a jsou silně zadlužené. Největší vietnamská loděnice Vinashin je i s pomocí státních bank zadlužená tak, že to tvoří pět procent celého vietnamského hrubého domácího produktu,“ zdůrazňuje Milan Slezák.
Stát je hodně zadlužený, chce se ale z problémů dostat
Podle zahraničně-politického komentátora je infrastruktura země zanedbaná, což se týká jak bank, tak dopravy. „Země je vysoce zadlužená. Za posledních čtrnáct měsíců musela třikrát devalvovat vládní měnu. Ceny ale přitom rostou a přiznaná oficiální inflace je 12 procent,“ říká.
Jak ale dodává, Vietnam již ale experimentuje s kapitalismem, což pro jedince to znamená, že může podnikat. „Vietnam má i relativně dobré vztahy s bývalým nepřítelem, Spojenými státy,“ dodává Slezák.
Přesto ale, jak tvrdí, pro Vietnam platí, že když lidé otevřeně nekritizují vládu strany, mohou docela snadno přežívat. Pokud z toho však vybočí, čeká je tvrdé zacházení a mnohdy i vězení.