Zadlužení státu už překročilo bilion korun
Český státní dluh ke konci září stoupl už na 1 bilion 168 miliard korun. Od počátku roku tak vzrostl zhruba o 169 miliard. Za poslední čtvrtletí se ale zvýšil relativně mírně, protože zatímco od ledna do června stoupl o 138 miliard korun, během poslední tří měsíců vzrostl jen o 31 miliard korun, informovalo ministerstvo financí.
Na každého Čecha tak momentálně připadá dluh více než 111 tisíc korun.
Podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka nejnovější čísla neznamenají, že by se tempo růstu státního dluhu zpomalilo. "Ne, růst dluhu během roku nemusí být rovnoměrný," uvedl Marek v rozhovoru pro Rádio Česko.
Letos naopak podle něj nabralo zadlužování státu na obrátkách. Za posledních 12 měsíců od září 2008 do září 2009 se státní dluh zvýšil téměř o čtvrt bilionu korun. "Takhle rychle dosud státní dluh ještě nikdy nerostl," prohlásil Marek.
Schválený deficit státního rozpočtu ve výši 163 miliard korun se podle Marka projeví napřesrok dalším zvýšením tohoto dluhu.
"Pokud započítáme i dluhy dalších veřejných rozpočtů, celého vládního sektoru, může dluh dosáhnout až 40 procent hrubého domácího produktu, zatímco vloni to bylo jen 30 procent," varuje Marek.
Půjčky se mohou kvůli nezodpovědnosti vlády prodražit
Obavy, že Česko brzy může mít problémy s financováním státního dluhu, protože investoři mohou České republice brzy přestat věřit, nejsou podle něj zcela opodstatněné, ,nicméně musíme tomu věnovat veškerou pozornost.'
"Oni nám budou půjčovat, ale za vyšší úroky. Když si bude půjčovat dráže stát, budou si dráže půjčovat všichni. Takže za nezodpovědnost vlády zaplatí všichni," prohlásil Marek.
Z Evropské komise přišlo první varování
Evropská komise navíc zahájila tento týden s Českem řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku, a to proto, že rozpočtový deficit letos překročí stanovenou hranici tří procent HDP. Pokud Česko veřejné finance nenapraví, hrozí mu pokuta.
Toto varování není zatím podle Marka příliš vážné, jde zatím jen o technickou záležitost, Evropská komise takto musí zareagovat.
"Varování ale může přijít v závažnější formě, pokud se ke konsolidaci veřejných financí nezaváže ani vláda, která snad vzejde z příštích voleb v příštím roce. Toto varování by mohlo přijít nejen z EK, ale mezinárodního měnového fondu, ratingových agentur a nakonec i investorů," znovu varoval Marek.