Zájem lidí o výrobky Fair Trade v Česku roste
Česko se tento týden připojilo k mezinárodnímu týdnu Fair Trade. Lidé si tak mohou poslechnout například sérii besed, kde se bude o tomto ‚spravedlivém obchodu‘ debatovat nebo mohou ochutnat některý z výrobků či se podívat na výstavu.
Fair Trade je způsob obchodování s výrobky z rozvojových zemí, který dává producentům příležitost uživit se vlastní prací za důstojných pracovních a životních podmínek. „Fair Trade v západní Evropě funguje už několik desítek let,“ upozornil místopředseda asociace pro Fair Trade Tomáš Bílý.
Nyní je do Fair Tradu zapojeno téměř jeden a půl milionu pěstitelů, zemědělců a řemeslníků v osmapadesáti zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.
Největší rozmach zažil Fair Trade v sedmdesátých a osmdesátých letech. Od té doby stále jeho obraty rostou. V České republice se první výrobky Fair Trade objevily v roce 1994.
„Jednalo se o pár řemeslných výrobků. Potravinové výrobky se objevují až od roku 2004,“ vysvětlil Bílý, proč jsou u nás obraty nižší než například v Německu nebo Francii.
Týden Fair Trade v 6 městech
„Obraty ale rostou a zájem české veřejnosti o Fair Trade se zvyšuje poměrně rychle,“ podotkl Bílý s tím, že první výrobky do Česka přivezla malá organizace vzniklá z církve. Po vstupu České republiky do EU začaly výrobky dovážet jak neziskové organizace, tak běžné obchodní firmy.
Většina výrobků se ale zatím nedováží přímo z rozvojových zemí, ale prostřednictvím tranzitních zemí v Evropské unii.
Ceny produktů Fair Trade jsou na českém trhu většinou dražší než jiné podobné výrobky. „V běžném obchodě máme velmi levné výrobky, u nichž bývá i nízká kvalita. Fair Trade takto nízkokvalitní zboží většinou nenabízí,“ dodal Bílý.
Týden Fair Trade probíhá v Praze, Brně, Zlíně, Olomouci, Plzni nebo v Liberci do soboty 15. května. Program naleznete na www.fairtrade.cz.