Vyrobená lavička je dohladka vybroušená a kopíruje postavu, takže se na ní hezky sedí. A právě část stromu v podobě lavičky se vrátí do míst, kde vánoční smrk vyrostl.
Ruské zboží zákazník v českých internetových obchodech prakticky nenajde. E-shopy tak vyjadřují solidaritu vůči Ukrajině, která už dva týdny čelí ruským útokům.
Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky kritizuje prodej respirátorů s mimoevropským označením KN95 a N95 dlouhodobě. Podle inspekce je však jejich prodej v pořádku.
Potravinářská inspekce chce více kontrolovat mléčné výrobky ze zahraničí. Někteří dovozci podle ní neuvádějí na obalech pravdivé údaje. Nejčastěji falšují čísla o podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku. Inspektoři například našli sýr Camembert, ve kterém chybělo téměř 18 procent sušiny.
Česko nebudou v brazilském Riu de Janeiru reprezentovat jen olympijští sportovci. Jedna moravská firma totiž dodala do města stovky laviček, stojanů na kola a odpadkových košů. Nacházejí se jak v olympijské vesničce, tak i v centru města, které se před hrami dočkalo několika významných rekonstrukcí.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila dalších pět falšovaných výrobků. Podíl masa nebo mléčné sušiny byl nižší, než uváděl výrobce na obalu. V masových kuličkách a pálivé klobáse chybělo zhruba 15 procent masa. Falšované výrobky najdete v naší galerii.
Pamatujete si ještě mléko v sáčku nebo třeba stavebnici Merkur? Retro všeho druhu, od jídla až po hračky, je zase v módě. Stále víc obchodníků se proto v posledních letech snaží vsadit právě na vzpomínky a tradici. Podnikat se dá třeba i v retro cestování.
Nezisková společnost dTest upozorňuje na zbytečně velké obaly výrobků, kterými prý prodejci klamou zákazníky a navíc zbytečně zatěžují životní prostředí. Nejčastěji se tento marketingový trik používá u kosmetiky, léků, potravin nebo elektroniky. Konkrétní příklady mohou spotřebitelé najít ve speciální databázi časopisu dTest.
V Česku se daří líp odhalovat vadné výrobky. Často se jedná o hračky a oblečení. Dnes o tom informuje Národní politika kvality, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. V srpnu se Česko dostalo dokonce na třetí místo v EU, pokud se týká počtu nahlášených nebezpečných produktů. Před námi bylo už jen Německo a Maďarsko.
Po kauzách se závadnými potravinami hledají Češi na obalech stále častěji informace o zemi původu. Většinou marně. S jistotou se jí dopátrají jen u ovoce a zeleniny a po nemoci šílených krav a ptačí chřipce i u hovězího masa a vajec.
Klobásy z opravdového masa bez umělých pojiv a éček, zavařené libové maso, které se jen rozpadá, a ukrojíte ho lžící, nebo poctivá paštika jen z jater, masa, sádla a koření. To není sen labužníka, ale realita, kterou je možné okusit v Plzni. Takové dobroty v malém krámku v Dřevěné ulici udí, zavařují a prodávají manželé Plzákovi, kteří už si také vysloužili ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje - za uzené libové maso.
Kontrola kvality potravin na tuzemském trhu se zpřesní a zjednoduší. Vláda schválila zákon, podle kterého se mimo jiné spojí státní zemědělská a potravinářská inspekce a veterinární správa. Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zlepší i informace o složení výrobku. Nebude už smět být uvedeno titěrným, málo čitelným písmem.
Sladkosti nejsou tak zdravé, jak se snaží lidem namluvit výrobci. Říká to Evropská komise, která zakázala používat neprokázaná doporučení. Kromě tvrzení týkající se čokolády nebo bonbónů se na černou listinu dostala také doporučení ohledně potravinových doplňků.
Na evropském trhu se stále objevují nebezpečné a zdraví škodlivé výrobky, unijní systém včasného varování RAPEX jich ale poprvé za sedm let fungování zaznamenal méně než v předchozím roce. Nejvíce nebezpečného zboží se do zemí Evropské unie stále dováží z Číny. V systému RAPEX tvořily v uplynulém roce čínské výrobky 54 procent zadržených závadných předmětů.
Pro mnohé české firmy je Čína stále velmi žádanou destinací. Úspěch na čínském trhu by pro ně byl splněným snem. Začínají se ale objevovat případy hlavně amerických firem, které přesouvají výrobu zpátky domů. K problému s ochranou duševního vlastnictví se přidává problematika kontroly montování výrobků nebo špatné pracovní podmínky v místních závodech.
Lidé se čím dál více zajímají o kvalitu výrobků a potravin, které kupují. Pomáhá jim také občanské sdružení spotřebitelů TEST, které chce spotřebitele i chránit, mimo jiné prostřednictvím elektronické poradny.
Nebezpečná látka bisfenol by neměla být v žádném z výrobků, které přijde do styku s jídlem u dětí do tří let. Usiluje o to hnutí Greenpeace. Poukazuje na nebezpečnost bisfenolu, kdy dětský organismus jeho následky špatně odbourává.
Nabízet výrobky ze všech chráněných dílen v republice se rozhodlo občanské sdružení InternetPoradna v Olomouci. Otevřením správné webové stránky se lidé dozvědí, co všechno dokáží handicapovaní lidé vytvořit. Originální výrobky si mohou také koupit.
V Mnichově, Stuttgartu nebo Hamburku se výrobky z nových spolkových zemí ani po dvaceti letech od sjednocení Německa neprosadily. Srdce západoněmeckých zákazníků si nezískaly ani u nás dobře známé spreewaldské okurky. Jedinou výjimkou je Červená Karkulka.
Česko se tento týden připojilo k mezinárodnímu týdnu Fair Trade. Lidé si tak mohou poslechnout například sérii besed, kde se bude o tomto ‚spravedlivém obchodu‘ debatovat nebo mohou ochutnat některý z výrobků či se podívat na výstavu.
Čína se snaží napravit špatnou pověst svých výrobků. Zaplatila si proto celosvětovou televizní reklamu. Někteří odborníci ji ale považují spíše za kontraproduktivní.
Na trh Evropské unie se loni dostalo téměř tisíc nebezpečných výroků z Číny. Uvedla to Evropská komise. To je víc než polovina z celkového počtu nebezpečných produktů, kterých komise loni na evropském trhu zachytila téměř 1900.