Ze živnostenského rejstříku by mohly zmizet údaje o bydlišti podnikatelů

Údaje o bydlišti nebo místu pobytu podnikatele budou možná neveřejné. V živnostenském rejstříku by měly zůstat jen informace o provozovně. Počítá s tím novela živnostenského zákona, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V současné době můžeme najít v živnostenském rejstříku dostupném na internetu řadu informací o podnikateli včetně údaje o jeho bydlišti. Podle odborníků to ale pro podnikání není důležité.

Daleko zásadnější jsou údaje o provozovně nebo místu, kde živnostník podniká. A proto by mohly být informace o bydlišti dostupné jenom na požádání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novele zjišťoval redaktor Českého rozhlasu Jan Beneš.

„Pokud by někdo požadoval údaje o bydlišti podnikatele, budou mu poskytnuty, pokud k takovému požadavku prokáže právní zájem. Jako příklad bych uvedl požadavky ze strany finančního úřadu, soudu či policie,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hajdušek z ODS.

Z veřejné databáze mají být podle novely také po čtyřech letech odstraněny údaje o živnostnících, kteří ukončili podnikání. V současné době jsou v rejstříku i poté, co podnikatelům skončilo oprávnění k živnosti. Podle ČTK to kritizují jak sami živnostníci, tak i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Novela živnostenského zákona by měla snížit administrativní zátěž. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu by podnikatelé například nemuseli živnostenskému úřadu opakovaně předkládat některé doklady:

„Týká se to například dokladů o odborné způsobilosti, jako jsou doklady o dosaženém vzdělání, délce praxe, případně osvědčení o absolvování kurzů.“

Zveřejňování adresy považují za nadbytečné také podnikatelé. A co se týče snížení administrativní zátěže, tak úlevu by jim přeneslo i nošení menšího množství papírů na úřady.

„Protože jsme v 21. století a máme možnost digitalizace, tak co se už jednou na jakýkoli úřad předložilo, tak je z našeho pohledu nesmysl, předkládat to potřetí, počtvrté, popáté,“ upozorňuje předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Kdy a jestli vůbec bude novela zákona platit, není jasné. Je ve vnějším připomínkovém řízení a ministerstvo průmyslu a obchodu ji předloží až nové vládě. Resort navrhuje, aby platila od 1. července příštího roku.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme