Richard Hrbáč se jako nový majitel známé stavebnice Merkur pokouší o záchranu její existence. Pro Radiožurnál popisuje, jak se mu to po pěti letech daří či jak se potýká se změnou trhu.
Ve Sněmovně reprezentantů podala skupina poslanců návrh zákona na rozšíření skupiny zemí s výhodnými vízy pro zahraniční obchodníky a investory. Mezi privilegované státy se má zařadit i Česko.
Studie nicméně upozorňuje, že firmy, které se z Ruska zcela stáhly, se na celkovém obratu vytvářeným zahraničními podniky v Rusku před válkou podílely zhruba 30 procenty.
„Potřebujeme, aby lidé přijeli k nám,“ zaznělo na debatě prostějovské radnice a obchodníků z centra města. Těm chybí hlavně dost parkovacích míst pro lidi. Radnice to teď zvažuje.
„Odvaha a invence mladých bez zkušenosti je velice nebezpečná a zase jenom staré lpění na věcech, aby se to nějak doklepalo, je taky špatné,“ vysvětluje advokát a mecenáš umění Pavel Smutný.
Olga Aleksieienková neví, jestli se ještě někdy vrátí na Ukrajinu. Ale nechce, aby ji myšlenky na to paralyzovaly a zbrzdily. Pomohly jí návštěvy psychologa a doporučuje to i ostatním.
„Zpočátku to vypadalo, že vše, co jsme vybudovali, Rusové zničí. Naštěstí se ukázalo, že ukrajinská armáda, lidé a byznys jsou odolnější,“ říká jeden z největších zahraničních investorů na Ukrajině.
České firmy se stále víc zapojují do obnovy Ukrajiny, přestože válka už tam trvá dva roky a její konec je v nedohlednu. Česko převzalo patronát nad jednou z největších ukrajinských oblastí.
Po začátku invaze měli nově příchozí Rusové tendenci otevírat restaurace, bary a salony krásy. Koncem roku 2023 však už otevírali mateřské školy, internetové obchody či realitní společnosti.
O zahájení podnikání byl naopak největší zájem za poslední desetiletí. Vysoký počet nových podnikatelů je podle firmy dán i ukrajinskou menšinou, která se postupně adaptuje na české prostředí.
Špatná zkušenost s dělením majetku po předešlém vztahu. To je jeden z důvodů předmanželské nebo manželské smlouvy. Téma přiblížil v rozhovoru Notářské komory Radimem Neubaueber.
Francouzský řetězec minulý týden oznámil, že konsorcium vedené Křetínským bude po dokončení plánu restrukturalizace vlastnit a ovládat 53,7 procenta základního kapitálu Casina.
Česká ekonomika dál slábne, jedním z důvodů je i razantní pokles spotřeby domácností. Ekonomové navrhují, že by firmy měly zvýšit mzdy, aby měli lidé co utrácet.
„Donaldu Trumpovi se nejenom mírně zvednou procenta, ale dokonce mu přibudou od drobných dárců miliony dolarů, které mu posílají na jeho politický boj,“ říká Ciglerová o neutuchající podpoře Trumpa.
Jak se dívá na současné vize vládních politiků o čipové velmoci a centru jaderné energetiky v Evropě? Martin Wichterle byl hostem v pořadu Peníze a vliv.
Podle majitele firmy Wikov je nejakutnějším problémem české ekonomiky nedostatek kvalifikované pracovní síly. Přestáváme kvůli tomu být atraktivní pro zahraniční investory.
Společnost Campari loni oznámila, že svůj byznys v Rusku omezí na minimum. Přislíbila, že omezí propagaci svých výrobků na ruském trhu a přestane v Rusku investovat. Stáhnout se z Ruska ale nechtěla.
K odchodu z funkce Kallasovou v pátek vyzvaly média i opozice. Kallasová patří mezi evropskými politiky k největším kritikům ruské invaze a je tvrdou zastánkyní protiruských sankcí.
Pokud se TOP 09, která Válka na ministerstvo vyslala, diví, proč jí klesají preference, mohla by se nad konkrétním významem pojmů, které má ve svém názvu, více zamýšlet.
S Pellwood paličkami od Vojtěcha Pelíška hrají třeba Russell Gilbrook z Uriah Heap, Pavel Valdman z Air Supply, Mika Ronos z Ready Kirken nebo Martin Houdek z Monkey Business.
Režimy, které inklinují k Rusku, jim to prozatím umožňují, a firmám se proto podnikání v oblasti stále daří. Zhoršuje se ale bezpečnostní situace jejich zaměstnanců, píše francouzský deník Le Monde.
„Možná, že Agrofert tušil něco, co my ne. Zajímavé je, že v loňském roce rozjel nákup divize výroby hnojiv rakouského koncernu Borealis,“ poznamenává redaktor Jan Brož, který se věnuje energetice.
„Udělalo se několik pokusů, stále to funguje na Islandu, zkoušelo se to v Británii s pozitivními výsledky. Vidíme, že lze nastavit efektivitu tak, aby společnosti rostly stejný tempem,“ uvádí Klusoň.