V listopadu se zlepšily podmínky ve zpracovatelském průmyslu, stoupl index nákupních manažerů
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšovaly, když index nákupních manažerů (PMI) v listopadu stoupl na 57,1 bodu z říjnových 55,1 bodu. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Předtím index čtyři měsíce po sobě klesal. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Data podle IHS Markit ukázala, že za růstem bylo především nové zvýšení objemů výroby a nových zakázek.
„Spolu s pevnějším zvýšením výstupu rychleji stoupla zaměstnanost, čímž povolil tlak na kapacity, a výrobci nato zaznamenali nejpomalejší růst rozpracovanosti od března,“ uvedl IHS Markit. Výroba se podle indexu navrátila k růstu díky novému zvýšení přijatých zakázek. Podle některých firem zakázky vzrostly vzhledem k silnější poptávce ze zahraničí, zatímco jinde vážné narušení dodavatelských řetězců podmínky destabilizovalo.
Vyšší objemy výroby, které čeští výrobci zaznamenali, byly ale s výjimkou říjnového poklesu nejnižší za rok. Nabourání dodavatelsko-odběratelských řetězců a další výrazné zhoršení výkonu prodejců vedlo podle dat k prudšímu a silnému zvýšení cen vstupů. Tempo růstu bylo přitom nejvyšší za čtyři měsíce
„Přestože se firmám do určité míry podařilo během listopadu znovu nabýt růstu, opakovaný výskyt případů nákazy covid-19 v Evropě a nestabilní poptávka způsobená nedostatečnými dodávkami by mohly v nadcházejících měsících dál bránit obnově,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.