„Růst české ekonomiky nad dvě procenta byl velmi optimistický. Za současného ekonomického modelu ho považuji za velmi nepravděpodobný,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková.
Hrubý domácí produkt (HDP) se podle ní zvýší o 1,9 procenta, uvedla v pondělí ve své jarní ekonomické prognóze. V loňském výhledu komise počítala na letošek s růstem o 2,4 procenta.
„Skvělá zpráva je, že navzdory Donaldu Trumpovi by česká ekonomika měla růst, dokonce i v tom horším scénáři,“ ujišťuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Kromě návrhu dividendy ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku. Zisk klesl o 6 procent. „Odpovídá to našemu očekávání,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Z předběžného odhadu Českého statistického úřadu dále vyplývá, že zlevnily hlavně pohonné hmoty. Zpomalilo ale i zdražování potravin na 3,3 procenta z březnových 5,9 procenta.
„V březnu ceny proti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot,“ řekla Pavla Šedivá ze statistického úřadu.
„Že by EU měla v průměru taková cla, to slyšíme poprvé, protože doposud se uvádí 3.9 procenta,“ poznamenala ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Clo má charakter nepřímé daně, která zvyšuje cenovou hladinu. V případě dlouhodobějšího uplatňování cel je tak podle odborníků nutné počítat s vyšší globální inflací.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství.
„Máme strukturální schodky veřejných rozpočtů, strukturální problém na trhu práce, do toho máme málo investic,“ hodnotí stav hospodářství v pořadu Řečí peněz hlavní ekonomka Helena Horská.
„Lednový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin a bydlení," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.
Zaměstnanci s nízkou výplatou mají tak vysoké daně a odvody, že je to nemotivuje pracovat. Studie navrhuje dvě varianty, jak by se situace zaměstnanců, speciálně těch nízkopříjmových, mohla zlepšit.
Česká bankovní asociace (ČBA) letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. Letošní průměrnou inflaci asociace odhadla na 2,4 procenta, uvedla ve čtvrtek ČBA v nové prognóze.
Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2022. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa.
Vládní koalice má dost hlasů i bez Pirátů, kteří chtějí z vlády odejít. „Matematicky nejsou jejich hlasy potřeba, ale budeme rádi, pokud rozpočet podpoří,“ reaguje Munzar.
ak pozitivní výsledky, jako ve zprávě o hospodaření mladoboleslavské Škody, slyší dnes člověk jen výjimečně. Bohužel to patří mezi zprávy, které říkají něco jiného, než se na první pohled zdá.
„Růst je tak slabý, že ho ekonomicky interpretujeme jako stagnaci. V porovnání se Slovenskem a Polskem jsme na tom hůře, blížíme se spíše vývoji v Německu,“ říká Švihlíková o české ekonomice.
„Dominoval opět zahraniční obchod s motorovými vozidly, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Naopak k nejvyššímu poklesu došlo u dovozu ropy a zemního plynu,“ uvedla Jana Mazánková z ČSÚ.
Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku ale hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Březnové hodnoty z průmyslu zklamaly, na druhou stranu byl letošní březen specificky ovlivněn Velikonocemi, upozornil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Na první pohled si Češi oslavu 20. výročí vstupu České republiky do EU užívali přímo s nadšením. Jak je to doopravdy, uvidíme za měsíc, při volbách do Evropského parlamentu.
„Obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se snižují. Výrazně též klesají obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti,“ uvedla Veronika Ptáčková z Českého statistického úřadu.