Bidenovy milosti. Ať prezident nechá Trumpa útočit
Odcházející americký prezident Joe Biden zvažuje, zda udělit preventivní milosti pro desítku politických představitelů, úředníků, státních zástupců a dalších lidí veřejného života. Tato skupina má být terčem pomsty nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
Toto sdělení ve spojitosti s USA je šokující. Vždyť se tato země vždy profilovala jako ta, kde se političtí rivalové třeba i do krve hádají a občas i brutálně slovně napadají. Vždy ale v rámci politické rozpravy, nikdy předtím nedošlo na hrozby trestního stíhání a vězení.
Trumpův šéf FBI Kash Patel ale teď mluví o seznamu odplaty, na němž má figurovat na 60 lidí včetně Joe Bidena, Kamaly Harrisové nebo Hillary Clintonové.
O zavírání politických protivníků otevřeně mluví nakonec i sám Donald Trump. Například v rozhovoru na stanici NBC News řekl, že by nechal zavřít všechny členy Kongresem vytvořené komise, které zkoumaly okolnosti nepokojů ze 6. ledna 2021 a všechno, co tomuto dni předcházelo.
Komise tehdy Trumpa doporučila k trestnímu stíhání na základě nasbíraných důkazů.
Nutno dodat, že na otázku moderátorky NBC News, zdali by Trump vydal příkaz ke kriminálnímu stíhání členů této komise, kde zasedali i dva republikánští zákonodárci, staronový prezident utrousil slovíčko ne.
Hovořily za něj tedy jen zraněné emoce? Nebo jen manévroval a svého ministra spravedlnosti k takovému kroku nakonec přiměje? To se teprve ukáže.
Bidenův signál
Jedna věc se však dá rozhodnout už teď. A je to rozhodnutí pro historii. Vracím se k preventivním milostem Joea Bidena. Demokratický prezident by je udělit neměl.
Trump chce důrazně prosazovat trest smrti. Má tak chránit rodiny a děti před vrahy a zrůdami
Číst článek
Za prvé by pouze a jen rozdmýchal podezření, že lidé na seznamu Kashe Patela opravdu udělali něco protizákonného či přímo zločinného.
Za druhé tu jde o samotný systém amerického trestního práva, který by měl zcela jasně podobné pokusy o osobní vendety zdiskreditovat s ohledem na neexistující či vyfabulované důkazy.
Za třetí tu jde o Bidenův odkaz, který pošramotila amnestie pro jeho syna Huntera. Biden vždy tvrdil, že plně důvěřuje americkému trestnímu právu a jeho nezávislosti. Nakonec ale otočil a Huntera omilostnil s tím, že po jeho synovi „jdou političtí nepřátelé“.
Pochopitelné světu ale také ukázal, že svou víru v nezávislost trestního práva Spojených států ztratil. Po celý svůj dlouhý politický život přitom tento systém považoval a označoval za jeden z hlavních a nezlomných pilířů americké demokracie.
Ano, žijeme v cynické době. Lidé na Patelově seznamu jsou jistě v myslích mnoha Američanů už považováni za zločince, protože to Trump prostě říká.
Prezident Biden by i přesto měl ukázat zdrženlivost a nechat útočící stranu, aby svá obvinění podepřela jasnými a především usvědčujícími důkazy. Jedině poté se ukáže, zdali Trump a jeho lidé opravdu brání americkou demokracii a odhalili nějakou velkou konspiraci a zlovůli. Nebo se ukážou být pouhými pouťovými řvouny a seznam Kashe Patela jen hanebným cárem papíru.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Americe
Rok 2024 v české politice. Přehnaná gesta, slabé výsledky a předvolební nervozita
Lukáš Jelínek
Německo na šikmé ploše
Lída Rakušanová
Katolická tradice jubilejních roků
Martin Horálek
Vánoce vnímáme jako svátky míru. Válka nás unavuje, ale můžeme se octnout tam, co Ukrajinci
Martin Fendrych