Klaunské auto bez kvalifikace. Trump vybírá velvyslance, často bez diplomatických zkušeností

Budoucí americký prezident Donald Trump už sestavuje seznam příštích amerických velvyslanců. Díky osobnostem z televizního prostředí, sportu nebo z rodiny, ale bez diplomatických zkušeností, označují odborníci jeho výběr za „překvapivě nekvalifikovaný“ a připodobňují ho ke „klaunskému autu“.

Mar-a-Lago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Burnett

Donald Trump si zvolil televizního producenta Marka Burnetta jako speciálního vyslance pro Velkou Británii. | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Zatím posledního budoucího amerického velvyslance oznámil Donald Trump v sobotu na své sociální síti Truth Social. Speciálním vyslancem ve Velké Británii se stane čtyřiašedesátiletý Mark Burnett, který se v Londýně narodil a sloužil i u britské armády. Ve 22 letech emigroval do Spojených států.

Od té doby se věnuje televizní kariéře a nemá žádné zkušenosti s diplomacií. „Díky významné kariéře s televizní produkcí a v podnikání přináší Mark pro tuto důležitou roli jedinečné spojení diplomatických schopností a slávy ve světě,“ vysvětlil Trump.

Z Denali zpět na McKinley? Trump chce znovu přejmenovat nejvyšší horu USA

Číst článek

Burnett získal třináct televizních cen Emmy a podle amerického deníku The New York Times změnil místní televizní scénu v roce 2000 s reality show Survivor. S Trumpem pojí Burnetta pořad The Apprentice, kde porota pomocí různých úkolů hledá budoucí nadějné byznysmeny. Právě tato reality show pomohla Trumpovi jako jednomu z porotců zlepšit jeho obraz poškozený finančními problémy a udělat z něj ikonu amerického úspěchu, který se vypracoval vlastní silou, píše The New York Times. Ve skutečnosti však Trump získal firmu s nemovitostmi po svém otci.

Z dob jejich spolupráce pochází i hláška „You’re Fired!“, Máte padáka, kterou následně Trump používal i v předvolebních kampaních. Vyhazov z pořadu dostal v roce 2015 i samotný budoucí prezident. Televizní stanice NBC tím reagovala na Trumpovu kampaň do Bílého domu, při které mluvil o Mexičanech jako o vrazích a sexuálních násilnících.

„Nyní ani nikdy předtím jsem nebyl podporovatelem kandidatury Donalda Trumpa,“ řekl Burnett v 2016. „Moje žena a já odmítáme nenávist, rozdělování a misogynii, které jsou součástí jeho kampaně,“ dodal. Zároveň ale odmítl vydat záběry z natáčení pořadu The Apprentice, které měly podpořit obvinění několika žen z nevhodného sexuálního chování Trumpa. Následně pomohl naplánovat také jeho první inauguraci.

Trump si za bezpečnostního poradce vybral Waltze. Šéfem diplomacie může být Rubio

Číst článek

Nyní Burnett získá post, u kterého není jasné, co bude jeho náplní. Speciální vyslanci jsou tradičně vysíláni do zemí, se kterými nemají Spojené státy diplomatické vztahy nebo kde probíhá konflikt, doplňuje americký list Washington Post. Obsazený je už i post běžného velvyslance ve Velké Británii – stane se jím investiční bankéř a miliardář Warren Stephnes.

Další jmenovaní ambasadoři

Burnett není jediným, jehož volba vzbudila pozornost amerických médií. Mezi dalšími jmenovanými bez diplomatických zkušeností je například kasinový magnát Tilman J. Fertitta jako budoucí ambasador v Itálii, velvyslankyní v Řecku se stane bývalá přítelkyně jeho syna Donalda Jr. Kimberly Guilfoyleová a do Francie odjede Charles Kushner, otec Trumpova zetě, který si odseděl dva roky ve vězení za daňové podvody.

Na Bahamách bude ambasadorem bývalý hráč amerického fotbalu Herschel Walker a do Izraele zamíří Mike Huckabee, který odmítá, že by Izrael okupoval Západní břeh, přestože na tom existuje mezinárodní shoda. Podle deníku The Guardian proto zatím nic nenaznačuje tomu, že by chtěl pomoct vyjednat mír mezi Izraelci a Palestinci.

Změna přijde i na postu amerického velvyslance v Praze. Současný ambasador Bijan Sabet poslal svou rezignaci do Bílého domu po zvolení Donalda Trumpa. Účinnosti nabude 20. ledna 2025, tedy dnem inaugurace nového amerického prezidenta.

Diplomati bez zkušeností

Volba ambasadorů bez zkušeností není ve Spojených státech ničím novým. Tradičně přátelům prezidenta nebo lidem, kterými si šéf Bílého domu pojišťuje svou politickou pozici, připadá až 30 procent zahraničních postů, píše The Guardian.

Trump by mohl požadovat vrácení Panamského průplavu. Země podle něj vybírá nadměrné poplatky

Číst článek

Pravidlem také bývá, že prezidenti jmenují velvyslance až poté, co usednou do Bílého domu, ne týdny předem. „Další zajímavá věc je, jak překvapivě nekvalifikovaný každý z nich je,“ hodnotí Dennis Jett, autor knihy o historii amerických ambasadorů. „Nevidím tam nikoho, o kom bych si řekl, že je velmi kvalifikovaný.“

Thomas Countryman, který pracoval v administrativě Baracka Obamy, se obává dopadů takového výběru. „Nekvalifikovaná osoba jako Herschel Walker může udělat jenom omezenou škodu na Bahamách. Ale mít člověka s nulovými diplomatickými zkušenostmi a bez zkušeností s vyjednáváním velmi závažných témat v místech, jako je permanentní mise NATO, je recept nejen na neporozumění, ale na neschopnost dosáhnout shody a kompromisu,“ myslí si.

Do výběru by mohl zasáhnout Senát, který musí od loňského roku z rozhodnutí odcházejícího prezidenta Joea Bidena kandidáty schvalovat. Většinu v něm mají ale republikáni, takže se nepočítá s tím, že se někdo Trumpovi postavil.

Dlouholetý analytik zahraniční politiky Joe Cirincione se domnívá, že na vině jsou i demokraté, kteří před budoucím diplomatickým sborem nevarují. „Každý z nich by měl být vystaven tvrdé kritice, aby ukázali, že jsou neakceptovatelní. Republikáni i demokraté opouštějí svou kontrolní roli. Už předem bez pečlivého prozkoumání souhlasí s Trumpovými nominanty,“ líčí Cirincione, který budoucí velvyslance označuje za „klaunské auto“.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme