Český rozhlas s Vladimírem Švecem mluvil v loňském roce ve věznici Horní Slavkov. Tehdy si stěžoval na chatrné zdraví, působil dezorientovaně, mluvil nelogicky a zmateně.
Feudální přežitek, nebo možnost reagovat na mimořádně závažné životní okolnosti, které nejde vyřešit pouze pomocí paragrafů? Takto rozporuplně je nahlíženo na jednu z pravomocí prezidenta republiky.
Šestasedmdesátiletý penzista si odpykává 27 let za pašování drog. Odsouzený byl v Hongkongu, kde strávil za mřížemi šest let. Před dvěma lety byl vydán zpět do vlasti.
Prezident Petr Pavel udělil čtyři milosti, své první od nástupu do úřadu loni v březnu. Omilostněnými jsou dvě matky s nezletilými dětmi, cizinec žijící v Česku a Čech odsouzený v zahraničí.
V Maďarsku není proces udělování prezidentských milostí veřejný a omilostnění se provalilo náhodou poté, co se odsouzený člověk u Nejvyššího soudu domáhal toho, aby mohl dál učit a stýkat se s dětmi.
Petr Pavel bude od nového roku rozhodovat o milostech. Podle ministra Blažka jde o ústavní pravomoc prezidenta. Miloš Zeman ji ale v průběhu jeho mandátu převedl na ministerstvo spravedlnosti.
Agendu na ministerstvo spravedlnosti převedl bývalý prezident Miloš Zeman. Ten měl brát v potaz jen zdravotní stav odsouzených, kontroverzní milosti ale udělil i Jiřímu Kajínkovi nebo Miloši Balákovi.
Že vše nakonec skončilo milostí, muselo být pro všechny, kdo na případu roky pracovali, demotivující. „To považuji za větší škodu než vynaložené náklady,“ řekl Jan Dupák z Transparency International.
Abolici a milosti Zeman probíral v zákulisí s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Zeman v minulosti popřel, že by o omilostnění pro své spolupracovníky usiloval.
Miloš Zeman ke konci své funkce dostál své pověsti politika se sklonem k provokativním úkonům. Udělil milost firmě Energie stavební a báňská v kauze kolem zakázek v Lánské oboře.
Minulé amnestie sklidily i kritiku. Vyhlásili je Václav Havel a následně i Václav Klaus. Při Havlově opustili věznice i pachatelé násilných trestných činů, Klaus zastavil příliš dlouhá stíhání.
Pokud by byl prezidentem, pouze Andrej Babiš (ANO) by jmenoval všechny navržené ministry bez výhrad. „Je vizitka premiéra, koho má ve vládě,“ uvedl k tomu expremiér.
„Promíjím nevykonaný zbytek trestu odnětí svobody, trest vyhoštění z území České republiky na dobu neurčitou a trest propadnutí věci,“ stojí v dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Nynější závěr policistů podle obvodního státního zástupce pro Prahu 2 Tomáše Svobody znovu posoudí státní zastupitelství. Státní zástupkyně má na přezkoumání usnesení jeden měsíc.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v souvislosti s milostí prověřovali podezření z podvodu, respektive z padělání a pozměňování lékařské listiny.
Kauza prezidentské milosti má pokračování. Podnikatel Pavel Podroužek dál rozšiřuje svůj byznys. Ačkoli má být velmi vážně nemocný, nebránilo mu to, aby si na konci března založil nadační fond.
Demonstranti nesouhlasí s milostí, kterou prezident Miloš Zeman udělil šéfovi lesní správy Lány Miloši Balákovi. Účastníci protestu vyzávali k abdikaci.
Oslovení senátoři a poslanci reagovali dvěma způsoby. Buď jsou pro debatu o změně zákona, nebo považují právní úpravu za správnou, přičemž chyba je „jen“ v prezidentově konání v konkrétním případě.
„Je to prostě bohužel rozhodnutí, se kterým se neumím vnitřně ztotožnit jako občan, ani jako politik, ani jako místopředseda vlády,“ řekl Vít Rakušan o nejnovější milosti prezidenta.
„Pro mě je důležité, že došlo k pravomocnému odsouzení. Tohle už vnímám jako zásah vyšší moci, se kterým jsem nemohl nic udělat,“ říká státní zástupce Jiří Pražák.
„Zdůvodnění jde proti elementárním principům právního státu nebo vládě práva,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela.
„S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu,“ komentoval dříve Zeman.