Frank Underwood i Nagyová v kalhotách. Bruselu nedá spát povýšení všemocného eurokrata
Už je to týden, co v Bruselu bouchla doslova jako bomba zpráva o jmenování dosavadního šéfa kabinetu předsedy Evropské komise Martina Selmayra novým generálním tajemníkem komise. Vlivný Němec tak převzal řízení celého byrokratického aparátu unijní exekutivy. Způsob, jakým se do této pozice dostal, ale vyvolává otazníky nad proklamovanou transparentností procesů ve vedení unie.
Pro českého čtenáře je asi nejprve nutné objasnit, kdo je vlastně Martin Selmayr, a proč jeho povýšení vyvolává vůbec nějaké debaty.
Sedmačtyřicetiletý právník to v Bruselu dotáhl z mluvčího bývalé lucemburské eurokomisařky Viviane Redingové na nejmocnější postavu současné komise, kterou server Politico překřtil na „monstrum z Berlaymontu“.
Jedněmi je přirovnáván ke kardinálovi Richelieu, druhými k Frankovi Underwoodovi ze seriálu Dům z karet.
'Bruselská Nagyová v kalhotách'
Pokud bychom chtěli ilustrovat Selmayra a dění kolem něj na českých reáliích, museli bychom si představit sci-fi scénář, kdy by vláda Petra Nečase (ODS) jmenovala tehdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou hlavou české státní správy.
Stejně kontroverzní pověst a vliv, jako měla dnešní paní Nečasová, má Martin Selmayr. V nadsázce by se dal označit za „bruselskou Nagyovou v kalhotách“. V jeho případě však nejde o získávání drahých kabelek nebo sledování manželky nadřízeného, ale o uplatňování obrovské moci na rozhodování komise.
Podle lidí zevnitř ovládal rodák z Bonnu zcela přístup k Jeanu-Claudu Junckerovi, kterého pomohl do současné funkce dostat, a svého postavení se nezdráhal využít ani k blokování unijní legislativy.
„Řídí každodenní chod komise, hraje politické hry a překračuje své pravomoci,“ charakterizoval před časem Selmayra Českému rozhlasu jeden vysoce postavený unijní úředník.
Současně ale popřel, že by Juncker byl Selmayrovou loutkou. Předseda komise se podle něj soustředí na velké politické projekty, zatímco svému německému pobočníkovi přenechal vedení komise.
V Bruselu má kvůli svému velkému vlivu na Junckera a unijní exekutivu zástupy kritiků. Své názory ale sdělují výlučně „off-record“. Jistý zahraniční diplomat tak prozradil, že jeho země na jednání šerpů vždy odmítá návrhy komise, pokud je prezentuje Selmayr. Z principu. Kvůli němu.
Zástupci 27 chtějí volit šéfa Evropské komise jinak. Nebudou automaticky přijímat 'vedoucí kandidáty'
Číst článek
Jeden český diplomat se zase nedávno radoval, když se seznamovacího setkání premiéra Andreje Babiše (ANO) s Junckerem Němec neúčastnil. Hodně věcí to podle něj usnadnilo. Bývalý státní tajemník Tomáš Prouza (ČSSD) na druhou stranu v citovaném Politiku přiznal, že pomocí Selmayra bylo možné i mnoho věcí rychle prosadit.
'Unijní sir Humphrey'
Ode dneška se tento stoupenec myšlenky federalizace Evropy stal šéfem 33 tisíc úředníků v Evropské komisi. Kontroverzní je tento krok jednak kvůli tomu, že je aktuálně už třetím Němcem na postu „unijního sira Humphreyho“.
Jeho krajané řídí úředníky také v Evropském parlamentu a v evropské diplomatické službě. A to se nelíbí hlavně Francouzům, jak tvrdí znalci zákulisí. Ještě větší nevoli ale vyvolal způsob, jak se do této pozice prosadil.
O jeho nominaci prakticky nikdo do poslední chvíle nevěděl. Na seznamu nově schvalovaných generálních ředitelů komise se objevil až krátce před jeho projednáváním v kolegiu eurokomisařů.
Jak zjistil deník Libération, tam byl nejprve schválen zástupcem generálního tajemníka komise, aby se vzápětí stal vedoucím komisních eurokratů, když Jean-Claude Juncker nečekaně oznámil rezignaci Selmayrova předchůdce, Nizozemce Alexandera Italianera. Celé to trvalo zhruba devět minut a podle komise to bylo v souladu se všemi pravidly.
Francouzský deník - a nejen on - v tom ale vidí hodně velké ohnutí (doslova píše „znásilnění“) vnitřních předpisů na jmenování nejvyšších unijních úředníků. Selmayr totiž podle něj neměl na novou funkci požadované úřední zařazení. A tak se nejprve stal zástupcem generálního tajemníka, což mu otevřelo dveře do křesla nejvyššího.
Komisi znovu povede 'spitzenkandidát'. Čí kandidát to ale bude?
Číst článek
Tento postup se nezamlouvá ani europoslancům. Zástupce Zelených Sven Giegold už požádal příslušný parlamentní výbor, aby raketové povýšení německého euroúředníka prošetřil. Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) kvůli němu bude interpelovat Evropskou komisi.
Ta přesto dál trvá na tom, že při jmenování Selmayra byla dodržena litera i duch všech regulí. Ode dneška tak může uplatňovat své machiavelistické vlohy pomocí armády unijních úředníků. Otázkou je, jak dlouho.
Přesunem na nové místo si zjevně kromě většího vlivu chtěl zajistit setrvávání v eurostrukturách i po plánovaném odchodu svého ochránce Junckera v příštím roce. Jeden německý znalec bruselského prostředí je ale přesvědčen, že nový předseda komise bude muset ve vlastním zájmu Selmayra odstranit. „Jinak se nikdy nezbaví podezření, že je jen jeho nástrojem.“
Bruselský Dům z karet má zaděláno na pokračování.
Od Trumpa k demokratickému socialismu
Eduard Freisler
‚Energeťáky‘ opravdu nejsou pro děti. Hrozí poruchy spánku, úzkosti, srdeční problémy i obezita
Apolena Rychlíková
Otevřená okna do ložnic politiků aneb Tvrdý návrat Turkovy minulosti
Petr Fischer
Paralen, základní kámen českého zdravotnictví aneb Zůstane bolest ‚normální‘?
Julie Hrstková