Nevládneme, cestujeme. Tohle Babiš nemůže dělat věčně
Po Zlínském a Libereckém kraji navštívil autobus s vládou Andreje Babiše střední Čechy. Průběh by šel shrnout zhruba tak: Dokážeme zařídit nebo aspoň slíbit jakoukoliv věc, o níž by normální vláda neměla nikdy jednat a rozdat vám na to vaše vlastní fiktivní peníze. Pak se u toho vyfotíme, dáme to na Facebook a za týden nashle zase o kus dál.
Abychom byli fér, není od věci, když kabinet vyjede z centra a podívá se, jak žijí voliči. I když takové informace lze získat i méně okázalým způsobem, než je poskakování po krajích s minutovníkem nacpaným tak, že by na konci dne zřejmě málokdo z členů vlády byl schopen přesně říct, kde všude ten den byl a co tam slíbil.
Babiš vede bez důvěry Česko již několik měsíců. Jak je na tom v porovnání s ostatními vládami v demisi?
Číst článek
Tohle je prozatím jediný smysl Babišovy první vlády v demisi. Neschopnost svého šéfa normálně vládnout v demokratické zemi nahrazuje neurotizující hyperaktivita, k níž vedle krajských turné patří i ona zasedání vlády v šest ráno, což je čas, kdy se má vláda, pokud chce něco skutečně řešit, scházet pouze v případě vypuknutí války.
Andrej Babiš dosud nepochopil, co obnáší funkce premiéra - což samozřejmě neznamená, že mu to časem nedojde třeba díky takovým momentům, jako když musí během pár dní rozhodnout o tom, zda Česko vyhostí ruské diplomaty/agenty jako odpověď na útok nervovým plynem na britské půdě.
Tohle není chvíle, kdy za vámi sedí vaši imagemakeři a se smyslem pro detail pořizují efektní video na váš YouTube kanál. Babiš tenhle první skutečně vážný moment zvládnul, i když to pro něj nebylo vzhledem k pragmatickému spojenectví s prezidentem Zemanem jednoduché.
Hamáček po schůzce s ANO: Za trestně stíhaného premiéra Babiše požadujeme vnitro, nebo finance
Číst článek
Když už není na co se vymlouvat
A i když si třeba mohl myslet, že jeho nejpevnější spojení s EU a západními demokraciemi vůbec představuje jeho německá chemička SKW Piesteritz plus jeho sídlo a restaurace na francouzské Riviéře.
Tenhle styl vládnutí proložený občas ještě čistkami ve státní správě a v bezpečnostních složkách je ale něco, co Babiš a jeho lidé nemohou provozovat věčně a ani už moc dlouho.
Babiš si sice myslí, že teď v autobuse vytváří vizi země pro dalších možná 30 let, ale sám musí vědět, že jednou přijdou úplně obyčejné dny, kdy se bude dohadovat se svým koaličním partnerem o detaily zákonů, které bude muset s fakticky menšinovou koalicí protlačit sněmovnou.
A pokud nemají být smyslem divadla, co teď sledujeme, předčasné volby, což je ovšem i pro ANO hodně riskantní byznys, jeho vláda fakticky jen ztrácí čas.
Pokud začne nová koalice fungovat někdy v květnu, červnu, první zákony pošle do sněmovny nejdřív po prázdninách. A v říjnu uběhne už rok od voleb - zbývat mu budou už jen tři.
A Babiš je samozřejmě může zcela ztratit, pokud bude mít nadále dojem, že se stát skutečně řídí na úrovni slibů obchvatů měst a nových sportovních hal. Teprve teď přichází skutečná zkouška politika Babiše - už není na co se vymlouvat, teď je to skutečně jen na něm.
A musí vědět, že si voliči začnou všímat skutečných výsledků, jak se to kupříkladu děje v Praze, kde ANO vládne s hlavní odpovědností už víc než tři roky. A před tím Babiš v žádném autobuse neujede.
Demonstrativní účastí na Budapest Pride pomohli europoslanci víc Orbánovi než Maďarům
Luboš Palata
Stát na správné straně. Ale pak hlavně jít
Kateřina Perknerová
Obejde se Ukrajina bez amerických zbraní?
Libor Dvořák
Baku se chce vymanit z ruské sféry vlivu
Ondřej Soukup