Kauza chomutovského primátora Hrabáče a dvojí metr hnutí ANO
Pokud není člověk pravomocně odsouzený, je potřeba ctít presumpci neviny. Tato poměrně jednoduchá a správná zásada se nedá jednoznačně uplatnit v politice. V ní mimo jiné záleží na důvěryhodnosti.
Zvlášť u lidí, kteří zastávají významné funkce a jsou přitom policií vyšetřováni v souvislosti se závažným trestným činem. Když se k tomu přidá fakt, že se chtějí ucházet o přízeň veřejnosti ve volbách, jde zmiňovaná zásada stranou.
Nejnověji se o tom mohl přesvědčit primátor Chomutova Marek Hrabáč. Ten měl vést kandidátku hnutí ANO do krajských voleb v Ústeckém kraji. Nepovede. Kvůli podezření z manipulace s veřejnými zakázkami místo pokračování v kampani skončil v policejní cele.
Patrně si špatně vyložil kodex hnutí ANO. V něm se mimo jiné píše o tom, že jeho reprezentanti mají jít v boji s korupcí a klientelismem příkladem.
Protikorupční hnutí vs. korupce
Nejenom v případě Marka Hrabáče se ukazuje, že pokud jdou někteří členové hnutí ANO příkladem, potom v negativním slova smyslu.
Stačí připomenout podobné potíže bývalého pardubického primátora Martina Charváta, bývalého moravskoslezského hejtmana Jana Krkošky, nebo jednoho z hlavních protagonistů brněnské korupční kauzy Stoka Jiřího Švachuly.
Názorně se ukazuje, že ani protikorupční hnutí ANO není vůči korupci imunní. Tyto případy přitom nevybočují z léta fungujícího systému manipulace s veřejnými zakázkami. Nic zásadního se na něm nemění.
Pouze se v něm v průběhu let střídají aktéři spojení s nejrůznějšími politickými stranami a hnutími. Na souběhu okolností záleží, na koho se nekalé praktiky provalí a kdo skončí na lavici obžalovaných.
Straničtí kolegové padouchů se potom předhánějí v tom, jak rychle je slovy odsoudí a ze svých řad vyloučí. Tím to většinou končí. Prostor pro podobné manipulace a korupci konkrétními činy výrazně nezmenší.
Obviněný Hrabáč poslal ANO příspěvky za čtvrt milionu. Hnutí podle Havlíčka zváží, zda peníze vrátí
Číst článek
Podobný scénář můžeme sledovat v případě Marka Hrabáče. Jeho dny v řadách ANO jsou definitivně sečteny. Byť morální kodex tohoto hnutí k tak rychlému kroku nevybízí. V něm se píše o tom, že by měl člen skončit v momentu, kdy je obžalován kvůli spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Marek Hrabáč zatím čelí „pouze“ trestnímu stíhání.
To byl dostatečný důvod k odchodu z hnutí ANO podle starší verze kodexu. Ta se musela upravit, aby hnutí nepřišlo o svého předsedu. Proto byl formulován tak, aby ho Andrej Babiš neporušil. I když byl léta trestně stíhaný a později obžalovaný, je to z pohledu kodexu v pořádku. V kauze Čapí hnízdo totiž figuroval v době, kdy nebyl ve veřejné funkci.
Marek Hrabáč v ní je. Takže má smůlu a byť je stále ještě daleko k tomu, aby byl obžalován a stanul před soudem, v hnutí ANO končí.
Na rozdíl od zakladatele a hlavní tváře hnutí pro něj neplatí presumpce neviny, ani doslovné znění kodexu. Zkrátka svět politiky je specifický. Jak s oblibou při jiných příležitostech prohlašují představitelé hnutí ANO, občas se v něm uplatňuje dvojí metr.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Rusko si přálo Harrisovou, dostalo Trumpa
Libor Dvořák
Quincy Jones ovlivňoval nejen hudební svět
Ondřej Konrád
Oběti nedobrovolných sterilizací si zaslouží maximální podporu
Apolena Rychlíková
Trump má fanoušky v české koalici i opozici. Domýšlejí ale své postoje?
Lukáš Jelínek