Proč je prezident Zeman proti korespondenčnímu hlasování
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že je proti zavedení korespondenčního hlasování ve volbách. Podle něj by lidé o „svátku demokracie“ měli „opustit pohodlné křeslo“ a do volební místnosti dojít. Co na tom, že korespondenční volba není nijak pohodlná. Čeští voliči v zahraničí by i po jejím zavedení museli aktivně učinit několik kroků, aby mohli úspěšně odvolit.
Zemanovy výhrady proti korespondenčnímu hlasování se také míjí s jeho opakovaným vzýváním co nejvyšší volební účasti. Jako jeden z mála českých politiků dokonce v minulosti vyzýval k zavedení povinného hlasování.
Korespondenční hlasování přitom výrazně zvýší počet lidí, kteří se voleb účastní. Doposud volil jen malý počet Čechů pobývajících v zahraničí, protože kvůli vhození volebního lístku museli cestovat často stovky kilometrů.
Skutečný, i když nevyslovený důvod, proč se Zeman přidal na stranu oponentů korespondenčního hlasování, ke kterým na parlamentní úrovni patří zejména hnutí Svoboda a přímá demokracie a hnutí ANO, je, že Češi v cizině jsou z velké většiny proti populistickým a nacionalistickým subjektům i politikům.
V minulých prezidentských volbách tak okolo 90 procent z nich podpořilo v druhém kole Zemanova vyzyvatele Jiřího Drahoše.
Zemanův odkaz
Kvůli jejich poměrně malé účasti ve volbách jejich volební preference zatím výrazně neovlivňovaly výsledky voleb. Jenže v zahraničí pobývá až půl milionu Čechů. A pokud by korespondenční hlasování zásadně zvýšilo jejich účast, na výsledcích voleb by se to projevilo.
I proto odmítají korespondenční hlasování SPD a ANO, i když při projednávání zákona o korespondenčním hlasování budou uvádět celou řadu zástupných důvodů a tvrdit v rozporu se zkušeností jiných zemí, že korespondenční hlasování může vést k podvodům. K těm nedošlo dokonce ani v často citovaných amerických prezidentských volbách, i když bývalý prezident Donald Trump lživě tvrdí opak.
Korespondenční volba. Je v souladu s Ústavou?
Číst článek
Proč ale odmítá korespondenční volbu Zeman, který už nemůže být znovu zvolen?
Nejpravděpodobnější odpověď zní, že by rád do prezidentského křesla pomohl někomu, kdo nebude kritický k jeho odkazu. A jelikož momentálně prosazuje expremiéra Andreje Babiše (ANO), ví, že u českých voličů v cizině Babiš propadne. A že o moc lépe by se nevedlo ani jiným kandidátům, které by případně podpořil.
Zemanův odpor ke korespondenční volbě může ovšem mít praktické dopady. Pokud se vládní koalici nakonec podaří i přes obstrukce opozice zákon schválit, je možné, že ho prezident bude vetovat. Takže se musíme připravit na druhé, ještě obtížnější kolo jednání o tomto zákonu, až se vládní tábor bude pokoušet Zemanovo veto přehlasovat.
Autor působí na New York University Prague
Cenzura v Rusku je zakázána, ale musí být ještě tužší
Alexandr Mitrofanov
Rigidní česká politika v rukou Stačilo!
Petr Fischer
Babišův bolehlav jménem SPD
Kateřina Perknerová
Rusové nad posledními slovy Trumpa jen mávli rukou
Libor Dvořák