Šťastné Česko

Vlastně to nemá moc velkou logiku: Podle Centra pro výzkum veřejného mínění z loňského dubna a května jsou s vládou Petra Fialy nespokojeni víc než tři ze čtyř dotázaných. Což je v České republice nejhorší hodnocení vládnoucí garnitury za posledních deset let. Na otázku po spokojenosti se svým životem odpověděl ale v jiném výzkumu téže instituce zhruba stejný počet osob kladně.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala (ODS)

Zajímavé nicméně je, že se Česká republika objevuje pravidelně i v první dvacítce zemí z celkem 109 států na tzv. Celosvětovém indexu štěstí | Foto: Petr Topič | Zdroj: MFDNES + LN / Profimedia

Jistě: osobní spokojenost závisí často na individuálních faktorech. Na rodinných vztazích, na zdravotním stavu, na pracovním prostředí nebo na osobním úspěchu. Nemusí to nutně být politická situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Šťastné Česko

Zajímavé nicméně je, že se Česká republika objevuje pravidelně i v první dvacítce zemí z celkem 109 států na tzv. Celosvětovém indexu štěstí. Ten vydávají renomované instituce jako je například Gallupův ústav v New Yorku nebo Výzkumné centrum v Oxfordu.

A vycházejí přitom z výzkumu takových faktorů jako je hrubý domácí produkt, vnímání úrovně korupce, svobodný způsob života, sociální zázemí nebo délka dožití v té které zemi.

Žebříček je založený na průměru hodnocení za poslední tři roky, což v posledním indexu, který je z roku 2023, konkrétně znamená, že se jednalo o roky 2020 až 2022, tedy o období covidové pandemie a prvního roku války na Ukrajině, kdy jedna pohroma stíhala druhou a lidé nevěděli, co bude zítra.

Jsme ale 18. nejšťastnější zemí

Přesto se Česká republika udržela ze 109 států v první dvacítce, a to dokonce na stejném místě jako předtím: a sice na osmnácté příčce. O dvě místa za Německem a o jedno za Belgií. A o jedno místo před Velkou Británií a o dvě před Litvou.

26:01

Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší

Číst článek

Česko a Litva jsou ze všech východoevropských států v EU jediné dvě země, které se v první dvacítce „nejšťastnějších zemí světa“ umístily.

Česko především kvůli tomu, že má relativně vysoký hrubý domácí produkt na hlavu a kvalitní sociální zázemí. Tedy prostředí, které ovlivňuje životní podmínky. Je důležité pro psychické a emocionální zdraví a poskytuje pocit sounáležitosti a bezpečí.

Tak se tedy jeví Česká republika zvenčí. A tak hodnotí okolní svět i zdejší vládu, o které opozice tvrdí – a bude nepochybně tvrdit až do podzimních voleb – že je prý „neschopná, asociální, arogantní a prolhaná“. No, hlavně že tu máme aspoň všechny důvody být šťastní… 

Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme