Po uvedení do úřadu se Lukáš Vlček a Petr Kulhánek rozjedou na první pracovní cesty v roli ministrů. Vlček vyrazí do Brna, Kulhánek odjede na Jesenicko.
Pokud dojde ke změnám v systému důchodového pojištění, které poněkud zmatečně a za mnoha probíhajících změn plánuje vláda Petra Fialy, systém bude udržitelnější z hlediska rozpočtu. Nic víc, nic míň.
Premiér Petr Fiala z ODS po schůzce s kandidátem hnutí STAN na ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem potvrdil, že ho navrhne prezidentu Petru Pavlovi ke jmenování.
ODS neuspěla v krajských volbách a Petr Fiala se potřeboval předvést jako silný lídr. Když odvolal předsedu partnerské strany po telefonu, musel vědět, co bude následovat.
Ve vládě opticky posílí hnutí STAN, které získá uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj. A protože bude ministerstvo pro legislativu, které patřilo Pirátům, zrušeno, změní se poměr sil ve vládě.
„Ústava stanoví, že si vláda může požádat o důvěru, ale neříká jednoznačně, kdy se tak má stát. Takže krok pana premiéra, že tak nyní neučiní, je zcela v souladu s Ústavou.“
Jak dopadlo v senátních volbách hnutí STAN? Měla by vláda po pravděpodobném odchodu Pirátů znovu požádat o důvěru? Vladimír Kroc se ptal poslance a místopředsedy hnutí STAN Jana Laciny.
Vládní koalice má dost hlasů i bez Pirátů, kteří chtějí z vlády odejít. „Matematicky nejsou jejich hlasy potřeba, ale budeme rádi, pokud rozpočet podpoří,“ reaguje Munzar.
Prezident Petr Pavel podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše akceptuje návrh premiéra Petra Fialy (ODS) na odvolání Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.
Když si člověk vzpomene na úkoly, které sama sobě uložila vláda Petra Fialy (ODS) a pak se podívá na schválený návrh rozpočtu na příští rok, nemůže se přestat smát. Je to ovšem poněkud hořký smích.
„Důvěra ve vládu v posledních dvou letech kolísala mezi 16 až 25 procentními body, takže důvěra v současnou vládní koalici je skutečně jedna z nejnižších v historii,“ říká expertka Denisa Hejlová.
„Je to jako zpomalení strmého pádu ze skály. Nikoli to, že nasedáte do letadla někam na dovolenou,“ srovnává v nadsázce pro Český rozhlas Plus ekonom Aleš Rod.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) oznámil, že neplánuje nastoupit do nového politického subjektu, v médiích ale kolují spekulace, že by mohl ve vládě zůstat jako nestraník.
Pokud premiér navrhne odvolání konkrétního ministra a zároveň předloží návrh na nového nebo na člověka, který bude úřad zastávat, má prezident konat neprodleně, řekl Pavel.
Po debaklu Pirátů se diskutuje i o osudu ministra zahraničí Jana Lipavského, který zatím možné odstoupení z vlády nepotvrdil. Jeho práci ocenil premiér Petr Fiala a podporu mu vyjádřil i prezident.
Zahraniční politika reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem byla pro TOP 09 před patnácti lety v době jejího vzniku jedním ze dvou hlavních politických pilířů, na kterých stála.
Prezident Petr Pavel v pondělí odpoledne postupně přijme na Pražském hradě předsedy všech pěti vládních stran. Pavel chce se šéfy stran jednat kvůli koaliční krizi, po které vládu opouštějí Piráti.
Součástí vlády by podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) mohli zůstat i přímo Piráti. Jedinou změnou je výměna ministra Ivana Bartoše, s ostaními pirátskými ministry je podle ní ve vládě spokojenost.
Úředníci na stavebních úřadech se budou moct v blízké době vrátit k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení. Hledá se cesta, jak je propojit s portálem stavebníka.
„Krokem pana premiéra jsem byla nesmírně šokována,“ komentuje senátorka Adéla Šípová (za Piráty) odvolání Ivana Bartoše pro Interview Plus. Podle ní premiér porušil koaliční smlouvu.
Média během úterý spekulovala o obsahu usnesení krajských organizací, které měl Fiala po nepříliš úspěšných krajských volbách obdržet a které měly vyzývat k uspořádání mimořádného kongresu.
„Petr Fiala musel vědět, že ponížení Pirátů v přímém přenosu vzbudí reakci. Ivan Bartoš není jen obyčejný předseda, ale je to zakladatel a symbol strany,“ zdůrazňuje komentátor Radko Kubičko.