Kancléřská detektivka na pokračování
V předminulém století byly obrovsky populární romány vycházející na pokračování v denním tisku. Autoři je mnohdy psali doslova ze dne na den, například Alexandr Dumas Tři mušketýry. Díky nimž náklad novin Le Siècle horentně rostl.
Nevíme, jestli se v poslední době podobně prudce zvedla čtenost internetového webu Seznam Zprávy, ale jeho volný seriál – nezveřejňovaný snad každý den, ale občas i v takové frekvenci – na téma, „co všechno měl za léta působení na Pražském hradě činit kancléř Mynář“, někdejší romány na pokračování tak trochu připomíná.
A leckdo za poslední týdny na ty další a další ohromující informace téměř navykl a nemůže se dočkat dalšího dílu.
Od komična k vážnu
Výsledky zřejmě důkladného zkoumání dostupných dokumentů, následně všelijak ověřované, pokud to tedy aspoň trochu jde, přebírají i jiné weby a některé připojují zase své poznatky – neboť aktivity pana Mynáře se jeví značně košaté a jedna redakce je všechny neobsáhne.
A jak řečeno, souhrnně jde o čtení vlastně impozantní. I pro toho, kdo si v případě vedoucího kanceláře prezidenta Zemana uměl představit ledacos.
A byl poučen třeba o kauze s prodejem kamene lámaného v Lánské oboře, i když ta padala na vrub kancléřova podřízeného, ale jinak oboře vládnoucího Baláka, pravomocně odsouzeného za manipulace zakázek, avšak hlavou státu briskně omilostněného.
Hrad převzal část ‚Zemanových kauz‘. Exprezident se bude sám soudit už jen se Šarapatkou a Stehlíkovou
Číst článek
A webový seriál začal ještě za posledních týdnů Mynářova kancléřování, kdy se nejprve vynořovaly historky ukazující, že ten chápal svou funkci jako léno, a které byly sice skandální, ale také spíš komické.
Jako když ke zřízení bufetu u svého lyžařského vleku v Osvětimanech nechal vytáhnout z hradního skladu párty stan a transportovat ho tam rovněž hradním náklaďákem. Který mu také vozil přes půl republiky mladé stromky.
A doklady za zaplacení nikde. Vážnější už byl výčet zvěře zastřelené Mynářem v Lánské oboře. S uvedením standardních cen kus od kusu, ale opět neuhrazených. K čemuž prezident dodatečně sepsal jakési dobrozdání.
Bez licence a kolků
A tak to jelo dál, močálem černým podél bílých skal, jak praví klasik. Přes podivné nákupy a pak rozdávání luxusních darů, šperků, hodinek a podobně dohromady za desítky milionů korun. Něco zahraničním návštěvám, což by se snad ještě dalo pochopit. Ale proč i tuzemským vyšším úředníkům? O tom, že neměla přijít zkrátka ani Mynářova manželka, nemluvě.
Rajchl mezi radikály a mainstreamem
Číst článek
Dosavadním vrcholem pak je pořizování extrémně drahé slivovice od firmy, která k tomu neměla licenci. A šnaps po třech tisících korunách zase kolek. Povinný od metanolové aféry před 11 lety se 47 oběťmi.
Není sice jasné, jak to souvisí s tím, že někdy koncem února Mynář údajně našel lánský sklad tvrdého alkoholu vybrakovaný a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ale nějak to souviset skoro jistě bude, ne?
A lze to ještě překonat? Nadšenci seriálu soudí, že možná ano. A že i kdyby byly výsledky pátrání po Mynářových stopách zveličené, řekněme, o 50 procent, stejně je to celé neuvěřitelné. A budou se do toho muset vložit vyšetřovatelé. Respektive už asi vloženi jsou. A zřejmě nevěří svým očím a uším.
Mimochodem, v tradičně revolucionářské Francii byly jeden čas romány na pokračování úředně zastaveny, že prý z toho romanticko-idealistického čtení dostává lid roupy. Dnes snad zákaz seriálu nehrozí, neb čtenáře ponouká maximálně k nevěřícnému vrtění hlavou.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Digitalizace je jako svatý grál. Všichni po ni touží, ale nikdo ji nenašel
Julie Hrstková
Rusové zvedají kotvy
Jan Fingerland
Jak vysokou cenu má pro Roberta Fica pár kubíků plynu
Kamila Pešeková
Slovensko v roce 2024. Atentát na Fica a obrat směr Moskva
Petr Šabata