Omylpiáda za polovinou: tonžskému hrdinovi gratuloval v cíli i vítěz Cologna
Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu čeká závěrečný týden. Po celou jejich dobu bedlivě sledujeme dna výsledkových tabulek. Kdo zatím nejvíce boduje v naší omylpiádě?
Známe již držitele 176 omylpijských nedailí, tedy sportovců na nejnižších příčkách. V boji o celkového vítěze omylpiády již tedy přituhuje. Která země si zatím vede nejlépe?
V celkovém počtu nedailí zatím podle plánu vede hostitelská země. Korea využila domácího prostředí a nasadila dvaapůlkrát více sportovců než před osmi lety. I díky tomu má zatím 14 nedailí. Dotírají na ni ovšem Spojené státy, které na ni ztrácí jedinou nedaili. V počtu zlatých nedailí pak Korea trochu překvapivě zaostává o dvě „zlata“ za Ukrajinou, která jich získala již sedm. Prohlédněte si aktuální pořadí.
A jaké příběhy omylpiáda zatím přinesla?
České sáňkařské žně
Česko má zatím čtyři nedaile. První - bronzovou - získala sáňkařka Tereza Nosková. Cenný kov vybojovala možná i díky desetikilovému závaží, se kterým sportuje. Snaží se tak vybalancovat svou nevýhodu v příliš nízké hmotnosti. Pro jízdu je to užitečné, pro start už méně. „Když se odrážím, tak je dost znát, že mám navíc deset kilo,“ řekla serveru iDNES.cz.
Omylpiáda: sledujte s námi, kdo končí poslední
Číst článek
I další dvě nedaile nám přinesly saně: závod dvojic (bronz) a týmů (stříbro). Zlato jsme ovšem získali až díky snowboardcrossu a nešťastnému závodu Venduly Hopjakové. Ta bohužel nedokončila ani jednu rozjížďku, ale přesto byla klasifikovaná, a to na posledním místě.
Tím ale náš nedailiový výčet určitě neskončí. Po nedělní noci bychom měli mít jisté nedaile v krasobruslení párů (stříbro) a big air (zlato). Naše tabulka se ovšem aktualizuje až s finálními a oficiálními výsledky po ukončení celé disciplíny.
Populární Tonžan skončil 'bronzový'
Fotkám polonahého naolejovaného tonžského lyžaře Pity Taufatofua se nešlo po zahajovacím ceremoniálu vyhnout. Jak nakonec dopadl na trati? V závodě v běhu na lyžích na 15 kilometrů skončil třetí od konce. Jeho odhodlání ocenil i vítěz závodu Dario Cologna, který na něj počkal v cíli a zatleskal mu.
Připomněl tak dvacet let staré slavné setkání legendárního Bjørna Dæhlieho s exotickým protějškem Philipem Boitem z Keni. Dæhlie v cíli čekal na zlatého nedailistu, takže organizátoři museli posunout medailový ceremoniál. Dæhlie pak Boita objal a oba sportovci se spřátelili. Boit poté pojmenoval svého syna Dæhlie.
Horší čas než Taufatofua měl Mexičan Madrazo a také Sebastian Uprimny. Není to ovšem další nedaile pro Česko. Uprimny je reprezentant Kolumbie s praprarodiči z Československa. S jeho maminkou mluvil náš redaktor David Jakš.
Ukrajinský drtivý triumf
Ukrajině se podařil husarský kousek. Zlaté nedaile získala ve všech čtyřech sáňkařských disciplínách. Takovou dominanci nemá žádný národ v žádné jiné disciplíně. Ukrajina tak vylepšila svou bilanci ze Soči, kde v saních brala jednu kompletní sadu nedailí: zlato, stříbro, bronz.
Slovenský biatlonový hattrick
Unikátní nepopulární sbírka se bohužel podařila slovenským biatlonistům v závodě na dvacet kilometrů. Zlatou nedaili získal Tomáš Hasilla. Na druhém místě odspodu byl jeho kolega Michal Šíma a hned nad ním Martin Otčenáš. Slovensko tak získalo kompletní stupně poražených.
Omylpiáda po víkendu: Češi na úspěch čekají, ale Slovinsko zázračně procitlo
Číst článek
Statistický klenot z Kosova
V Pchjongčchangu oslavil narozeniny kosovský sjezdař Albin Tahiri. Krom toho získal zlatou nedaili v superkombinaci mužů a „stříbro“ v super-G. Albin žije celý život ve Slovinsku a ani nehovoří albánsky - kosovské občanství získal po otci. Tak jako tak se stal historicky prvním zástupcem Kosova na zimních olympijských hrách.
A jelikož Albin byl na hrách za Kosovo sám, ale zato získal hned dvě nedaile, už nyní se postaral o rekordní zápis v našich tabulkách. V našem Eagle Indexu (pořadí zemí podle toho, kolik procent sportovců z dané země získalo nedaili) má díky němu Kosovo úspěšnost 200 %.
Zrada! Z nedailistů medailisté
Omylpiáda se ovšem potýká i s odpadlíky. Nejzářnějším příkladem je zatím Běloruska Hanna Huskovová. V Soči skončila v akrobatických skocích druhá odspodu. Letos ale musí na podobné umístění zapomenout, protože získala zlatou medaili. Tedy aby nedošlo k omylu: opravdovou zlatou medaili pro regulérní olympijské, nikoli omylpijské vítěze.
Podobný příběh zažilo i rakouské sáňkařské duo Peter Penz a Georg Fischler. V Soči skončili poslední, avšak letos získali olympijské stříbro.
Tyto příběhy ukazují, že být poslední není žádné stigma a ostuda. Často jde o mladé závodníky, kteří se zde otrkají a získají zkušenosti. Příště může být situace radikálně jiná.
Svět není černobílý. A neměla by být ani politika
Lukáš Jelínek
Je konopí politickou smrtí?
Julie Hrstková
Jak demokraté dláždí cestu k moci autoritářům a extrémistům
Petr Šabata
Bradáčová v čele žalobců? Dobrá volba do temných časů
Jiří Leschtina