Opozice žádné předčasné volby nechce. Čím hůř pro Česko, tím líp pro ni
Nejen premiér a šéf ANO Andrej Babiš nebo prezident Miloš Zeman najednou mluví o předčasných volbách. Přidala se i opozice, ta kromě agónie kolem ministra kultury ČSSD Antonína Staňka nejspíš podpořená i megademonstrací proti Babišovi na Letné.
Naposled tak předčasné volby podpořil i šéf lidovců Marek Výborný, který řekl, že by KDU-ČSL hlasovala pro rozpuštění sněmovny. Nejen on by si ale měl dát na podobně odvážná slova pozor.
Lidovci, TOP 09 i STAN podle posledních průzkumů balancují na kritické pětiprocentní hranici a rozpuštění sněmovny by klidně mohlo být tím posledním, co by tyto strany v dolní komoře udělaly.
Jestli proto někdo zrovna teď nechce předčasné volby, pak právě opozice. Vypadnutí ze sněmovny sice nehrozí ODS, i na ni ale bez případných koaličních partnerů znovu zbude jen opozice, což by už nepřežil její šéf Petr Fiala. Nebo případně koalice s ANO, jejím největším nepřítelem.
Předčasných voleb se nejspíš nemusí bát Piráti, kteří už i díky svému trápení v Praze, kde mají primátora, zjistili, že je jim mnohem lépe v opozici.
Jinak ale opoziční strany včetně ODS, pokud mají porazit Babiše, jak slibují, rozhodně nejsou v kondici ani nejlepší situaci jít do předčasných voleb.
Teprve nedávno totiž začaly mluvit o jakémsi předvolebním bloku, který by aspoň minimalizoval případné volební ztráty ohrožených „pětiprocentních“ stran tím, že by některé z nich do sněmovny prolezly přilepené na ODS.
Čím hůř, tím lépe pro opozici
Jenže podobný blok zatím zůstává spíš snem. A růžovou společnou budoucnost nenaznačuje ani mnohdy víc nepřátelsky propletená historie ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, které se v posledních letech různě kanibalizovaly.
Babiš k vládní krizi: Pokud teď se Zemanem nenajdeme řešení, můžeme jednat až po prázdninách
Číst článek
I proto teď vidí nejen v ODS místo předčasných voleb jinou šanci: společným tlakem vyženou z vlády rozloženou ČSSD a Babišovi naženou k ruce SPD, které se v ANO bojí jako máločeho.
Mnozí voliči ANO by sice spolupráci s Tomiem Okamurou, jenž v minulém volebním období klidně pohřbil vlastní Úsvit, možná i strávili.
Babiše by to ale mohlo stát kritická procenta hlasů, která strany po volbách dělí mezi vládu a opozici.
Navíc by to mohlo narušit i vnitřní jednotu ANO, která je zatím ve srovnání s opozicí Babišovou hlavní výhodou. Opozice tak nejdřív ze všeho potřebuje oslabit ANO a aspoň částečně pojistit sama sebe, aby z příštích voleb nevyšla ještě slabší, než je dnes, kdy jí zbývají noční a předem prohrané pokusy shodit vládu.
Opoziční strany nyní opakují, že současná vláda ohrožuje Česko. Ironie ovšem je, že jejich strategie oslabení ANO spoluprací s Okamurou se v praxi opírá o logiku, že čím hůř pro Česko, tím líp pro opozici. Jen to od jejích lídrů určitě neuslyšíte.
Autor je komentátor serveru Info.cz.
Andrej Babiš už hledá vnitřní nepřátele
Petr Honzejk
Vanceovo mnichovské kárání Evropy
Petr Fischer
Rozpad Západu
Lída Rakušanová
Koblížek s kvérem aneb Vnucovaný hrdina ruských dětí
Alexandr Mitrofanov