Rusko otevírá náruč příteli Donaldovi

Když byl ruským prezidentem Boris Jelcin, často mluvil o svých západních protějšcích jako o přátelích. Německý kancléř Kohl byl přítel Helmut, americký prezident Clinton přítel Bill. Za prezidenta Vladimira Putina se zatím tento výraz nepoužíval. Ale s nedávným nástupem Donalda Trumpa se situace mění.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Vladimir Putin

Donald Trump a Vladimir Putin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Putin se o kursu nové americké administrativy vyjádřil kladně. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl poslancům Státní dumy, že začíná pohyb směrem k normalizaci ve všech oblastech rusko-amerických vztahů. Jen je prý třeba odstranit neblahé dědictví po prezidentu Bidenovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Rusko otevírá náruč příteli Donaldovi

Prokremelský politolog Sergej Markov na svém telegramovém kanálu chválí Trumpa a tupí evropské politiky. Tady jsou některé výroky. 

„Trump chce snížit výdaje na Pentagon, možná až o 40 procent... To odráží Trumpovu volbu ve prospěch míru. Ekonomická soutěž ano! Války a intervence ne. Tento přístup podpoří všichni lidé na světě. Evropští lídři se však postaví proti němu. Protože jsou proti míru a pro válku.“ 

„Americký viceprezident Vance prohlásil, že ruská armáda vítězí, vojenské rezervy Západu jsou vyčerpány a není šance tuto válku s Ruskem vyhrát. Proto je nutné co nejdříve uzavřít mír.

Prohlásil také, že vnitřní politika evropských zemí uráží city Američanů. Vance tak znovu zdůrazňuje, že evropské země už nejsou demokratické“.

Konec konfliktu vyžaduje ústupky všech stran, řekl Rubio. Termín dalších jednání zatím není

Číst článek

„Zelenskyj pozval Kellogga, aby jako generál navštívil frontu a seznámil se s novou válkou. Je však velmi pravděpodobné, že Zelenskyj chce zorganizovat Kelloggovu vraždu na frontě, aby svalil vinu na ruskou armádu a Trump se tak na Rusko rozhněval.“ 

Solovjov: Tak si tu Evropu rozdělíme

Pak je tu ideolog militantního ruského nacionalismu Alexandr Dugin, který věnoval Trumpovi mnoho vychvalujících výstupů. Vyzdvihl ho jako „nepředvídaný bonus“ pro svůj konzervativně-revoluční program, podle kterého hodlá Dugin předělat svět ve prospěch Ruska.

Dál cituji: „Trump změnil ideologii v Americe na pravý opak a tato nová ideologie se překvapivě shoduje s tou naší (...) Trump se k Putinovi chová mnohem lépe než k evropským nebo mnoha jiným vůdcům (...) Mají mnoho společného a možná ještě více, než se na první pohled zdá.“ 

Fico v USA chválil Trumpa a kritizoval Zelenského. S Muskem jednal o clech a výrobě Tesel na Slovensku

Číst článek

Nejdále zatím šel jeden z hlavních ruských propagandistů Vladimir Solovjov.

Ve svém televizním pořadu prohlásil: „Proč nevytvořit vojenskou koalici Ruska a Ameriky, aby si Evropu rozdělily, do háje zeleného? (...) Poslat tam ruská a americká vojska a Evropa se nebude muset před nikým bránit. Tiše a důkladně tam umístíme naše základny v obvyklých lokalitách. V Berlíně a Paříži jako v roce 1814.“ 

Před necelými 46 lety se po podepsání jednoho ze společných dokumentů tehdejší lídři SSSR a USA Leonid Brežněv a Jimmy Carter objali a políbili.

Současný vývoj vztahů mezi Putinem a Trumpem nevylučuje repete. Je tu ale jeden technický problém. Trump je podle oficiálních údajů o 20 centimetrů vyšší.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme