Vyhraje v USA strach z Trumpa, anebo nespokojenost s ekonomikou a migrací?
Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech, které se konají 5. listopadu, ještě nekončí, ale oba kandidáti – demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump – už symbolicky završili své kampaně dvěma velkými shromážděními.
Trump dokázal naplnit příznivci slavnou Madison Square Garden v New Yorku. Harrisovou přišlo podpořit na travnatou plochu nedaleko Bílého domu známou jako Ellipse víc než 50 tisíc lidí. Výběr místa nebyl náhodný, protože Trump zde 6. ledna 2021 přednesl projev, po němž jeho příznivci zaútočili na budovu Kongresu.
Jiří Pehe: Vyhraje v USA strach z Trumpa, anebo nespokojenost s ekonomikou a migrací?
Trumpova akce v Madison Square Garden vyvolala pozdvižení, protože před tím, než na scénu přišel samotný exprezident, vystoupilo s urážlivými, ba rasistickými projevy na adresu menšin a Harrisové, hned několik známých Trumpových stoupenců. Jeden z nich nazval Portoriko plovoucím ostrovem odpadků.
Trump se nedokázal ani v důležitém projevu na poslední velké akci držet svého nejsilnějšího tématu: plánu na zlepšení ekonomické situace.
Projev se lišil od těch předešlých snad jen tím, že exprezident ještě vystupňoval často urážlivé osobní útoky na Harrisovou. Ústředním tématem jeho projevu byla nelegální migrace, přičemž opět sliboval, že hned po nástupu do Bílého domu zahájí masové deportace migrantů.
Nerozhodnuté chtějí obě strany
Projev Harrisové měl širší záběr. Protože prezidenta Joea Bidena nahradila v čele demokratické kandidátky teprve před několika měsíci, snažila se nerozhodnutým voličům znovu představit svůj ekonomický program. I svůj životní příběh.
Minulé prezidentské volby rozhodlo ve Wisconsinu 20 tisíc hlasů. Důležitou roli bude stát hrát i letos
Číst článek
Hlavním důvodem pro výběr místa jejího posledního velkého předvolebního shromáždění ale byla symbolika, která se s ním pojí. Harrisová tudíž znovu varovala před Trumpem coby autoritářem, který neuznal výsledky minulých voleb a nerespektuje ústavu. A jehož případný návrat do Bílého domu bude ohrožením americké demokracie.
Američtí političtí analytici se nedokážou shodnout, jestli zesílené útoky Harrisové na Trumpa přesvědčí nerozhodnuté voliče, že mají volit právě ji.
Trump je známá veličina, a voliče, kteří nevědí ani několik dní před volbami, koho budou volit, asi jen těžko přesvědčí prohlášení některých Trumpových bývalých blízkých spolupracovníků, k nimž se Harrisová přihlásila, že je Trump v podstatě fašista.
A bude se přepočítávat?
V samotný volební den se bude bojovat zhruba o dvě třetiny voličů, protože více než 50 milionů Američanů už využilo možnosti hlasovat dřív, nebo korespondenčně.
A vzhledem k naprosté vyrovnanosti obou kandidátů v průzkumech veřejného mínění, zřejmě o výsledku nakonec rozhodne, kolik voličů z různých voličských skupin budou oba kandidáti schopní přesvědčit, že mají jít volit.
Rusové v roce 2016 utratili tisíce dolarů, aby podpořili Trumpa. Nyní investují miliony, varuje expert CNN
Číst článek
Konečné výsledky nemusí být známy ještě několik dnů po uzavření volebních místností, protože v těch státech, kde jeden z kandidátů zvítězí jen o několik tisíc hlasů, zřejmě dojde na přepočítávání. Trump, stejně jako před volbami v roce 2020, už teď mluví o možných volebních podvodech.
Pokud bychom dali na sázkové kanceláře, bude nakonec jasným vítězem voleb právě on. Přední američtí experti, kteří dlouhodobě správně předpovídají výsledky voleb, se pro změnu spíše kloní k Harrisové.
Jisté je, že po volbách může dojít v USA k nepokojům, protože nikdy v historii nebyla americká společnost rozdělená tak jako teď.
A jak varování Harrisové, že Trump je v podstatě fašista, tak varování Trumpa, že pokud by měl prohrát, bude to dle něj opět jen kvůli volebním podvodům, napjatou atmosféru v zemi dál silně rozjitřují.
Autor působí na New York University Prague
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková
Jak dlouho vydrží Ficova chatrná koaliční většina?
Kamila Pešeková
Syřanům fandíme, tady ale žádné další nechceme
Lukáš Jelínek
Další setkání slovenského a ruského ministra zahraničí je už víc než varující
Petr Šabata