Litviněnko se účastnil vyšetřování vlastní vraždy, říká Jiří Havelka. O otráveném agentovi natočil hru Agent
Natočil dokumentární audio-rekonstrukci vraždy a posledních třiadvaceti dní života bývalého ruského agenta a nekompromisního Putinova kritika Alexandra Litviněnka. Za mrazivý příběh nazvaný Agent získal režisér Jiří Havelka absolutní vítězství v anketě Audiokniha roku 2021.
Do hlavní role Havelka obsadil herce Jaroslava Plesla: „To téma pro mě bylo trochu svázané s Dejvickým divadlem, protože jsem tam před x lety dělal Vraždu krále Gonzaga, která tu kauzu taky využívá, ale trochu z jiného úhlu pohledu. Tam ho hraje Martin Myšička. A mně se najednou zdálo, že tady bychom měli jít víc do dokumentární roviny – věkově, polohou hlasu a tak podobně.“
Poslechněte si Hovory Naděždy Hávové. Hostem je režisér, dramatik a herec Jiří Havelka
Poskládat tuto rekonstrukci šlo podle režiséra, dramatika a herce Havelky především díky obrovskému množství dokumentárních materiálů – díky vyšetřování, které podnikl Scotland Yard, a potom hlavně díky soudci Robertu Owenovi.
„Ten si případ vzal za svoji osobní kauzu a jako předseda královského britského soudu to dotáhl do konce,“ vyzdvihuje.
„Přesto tam zůstávají zajímavé nevyjasněné momenty. Třeba ten, kdy se Litviněnko rozhodne dva dny před smrtí konvertovat k islámu. Zřejmě to bylo kvůli hlubokému přátelství s Ahmedem Zakajevem, který se účastnil rusko-čečenských válek a byl také v čečenských vládách, když bylo Čečensko nezávislý stát. To je třeba takový hodně zvláštní moment, kde jsme si mohli dovolit vpustit nějakou imaginaci a vlastní interpretaci.“
Naděje a milostný příběh
Zřejmě nejdůležitější roli v celém příběhu pro Havelku hrál průběh vztahu Litviněnka s jeho ženou Marinou. „To pro mě nabývá, čím víc se to blíží ke konci, až neuvěřitelných rozměrů… Agent je pro mě do jisté míry milostný příběh.“
Rusko je zodpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl Evropský soud pro lidská práva
Číst článek
Z dostupných dokumentárních materiálů prý byly cítit určité vlny, kdy se Litviněnkovi vracela naděje, že se najde nějaký protilék.
„Otrava poloniem byla v té době tak neznámá věc, že tam naděje byla. Ale poslední tři až čtyři dny, kdy ještě byl při vědomí, už jsou ale jasně napřažené k určitému zanechávání vzkazů.“
Havelka podotýká, že ačkoli bude interpretace Litviněnkova příběhu vždy dvousečná – například kvůli podpoře od oligarchů, kteří byli vyhnáni putinovským režimem – tak bezesporu byl velmi odvážný muž.
„On byl jeden z mála těch nejodvážnějších, kteří byli ochotni svědčit třeba po evropských soudech v kauzách s ruskou mafií, a díky tomu byl extrémně ohrožený,“ přibližuje režisér.
„V historii není mnoho případů, kdy umíráte a zároveň se účastníte vyšetřování vlastní vraždy. Navíc jako vyškolený agent tajné služby. Případ Litviněnko ale takový je,“ dodává režisér Havelka.
Celý rozhovor si poslechněte v audiozáznamu.