Česká filharmonie naposledy zahrála v New Yorku. Dirigent Byčkov obdržel v Carnegie Hall cenu

Česká filharmonie (ČF) pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova čtvrtečním vystoupením zakončila rezidenci v Carnegie Hall, kde vystupovala v rámci Českého týdne v New Yorku. Vystoupení bylo jedním z vrcholů letošních oslav Roku české hudby. ČF vyprodanému sálu nabídla Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka se sólistou Daniilem Trifonovem a za účasti Pražského filharmonického sboru Glagolskou mši Leoše Janáčka.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie vyprodala Carnegie Hall v New Yorku

Česká filharmonie vyprodala Carnegie Hall v New Yorku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V průběhu koncertu zástupci ČF a dirigent Byčkov převzali Cenu Americké Dvořákovy společnosti (Dvorak American Heritage Association - DAHA) za mimořádný přínos české hudbě.

25:52

Dvořák, Mahler, Janáček... Paradoxně nejtěžší bylo dovézt do Ameriky Bedřicha Smetanu

Číst článek

Nadšené publikum, ve kterém byl také bouřlivě přivítaný prezident Petr Pavel, odměnilo po závěrečných tónech Glagolské mše vystupující dlouhotrvajícím potleskem.

Večer otevřel Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll s v Americe žijícím pianistou s ruskými kořeny Trifonovem. Stejná skladba i interpret zahájili letos 25. září v pražském Rudolfinu 129. sezonu ČF.

Dílo, které je jediným případem, kdy Dvořák kombinuje sólový klavír s orchestrem, má několik verzí.

Velkým propagátorem původní verze byl Svjatoslav Richter, v současné době je to Sir András Schiff, který inicioval a podpořil vydání faksimile Dvořákova rukopisu. Někteří interpreti volí mix obojího, sólista čtvrtečního večera Trifonov však také preferuje Dvořákův originál.

Sólista Trifonov

Rodák z Nižního Novgorodu Trifonov se začal učit hře na klavír v pěti letech. Studoval na Ruské hudební akademii Gněsinových v Moskvě a poté v Clevelandském hudebním institutu.

Do mezinárodního povědomí se dostal v průběhu sezony 2010/2011, kdy se umístil na předních příčkách ve třech prestižních soutěžích: získal třetí cenu na Chopinově soutěži ve Varšavě, první cenu na Rubinsteinově soutěži v Tel Avivu a první cenu na Čajkovského soutěži v Moskvě. V sezoně 2024/25 zastává post rezidenčního umělce u Chicagského symfonického orchestru a u České filharmonie.

25:09

Vystoupit v Carnegie Hall je jako olympiáda. Dostat tři koncerty je výjimečné, říká šéf České filharmonie

Číst článek

V druhé polovině programu zazněla Janáčkova Glagolská mše, kantáta pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou autor na vrcholu svých tvůrčích sil oslavil všeslovanskou myšlenku.

K jejímu monumentálnímu provedení v Carnegie Hall přispěl Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem s hostující sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, Lucií Hilscherovou (mezzosoprán), Alešem Brisceinem (tenor), Davidem Leightem (bas) a varhanistkou Danielou Valtovou Kosinovou.

Jednalo se o první první skladbu Janáčka, která v New Yorku zazněla v podání ČF. První český orchestr se americkému publiku v Carnegie Hall představil letos podvacáté.

Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem. ČF spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme