„Má vlast je tak úzce spjata s naší historií, mentalitou a duší, že je pochopitelné, že by zvláště americké publikum mohlo mít s přijetím a chápáním Blaníku nebo Tábora problém,“ říká Hlaváč.
Nadšené publikum, ve kterém byl také bouřlivě přivítaný prezident Petr Pavel, odměnilo po závěrečných tónech Glagolské mše vystupující dlouhotrvajícím potleskem.
Nahrávku, na které zní Dvořákova Novosvětská i zmíněná mariánská poutní píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe, objevil archivář Českého rozhlasu Miroslav Turek.
Pět let pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. I díky ní tato památka v domě, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví, ožila.
Rozhlasoví filharmonici představí německým posluchačům část české hudební historie. Sál s kapacitou 2100 míst už je týdny vyprodaný. Bude to vůbec poprvé, co v Hamburku SOČR vystoupí.
Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu představí rozhlasoví symfonici v pondělí 30. září. Na dobročinné účely použijí také vstupné z dvou již uskutečněných koncertů.
Podle autora instalace Rafika Anadola není dílo jen ukázkou inovace v umění, ale i vzdáním úcty geniálnímu skladateli Antonínu Dvořákovi, který strávil významnou životní etapu ve Spojených státech.
Největší výzvou pro zpěváky bývá pochopitelně souhláska ř. „Já bych řekla, že to je hláska, která se pravidelně a hodně často objevuje v českých árií a je hodně těžká,“ svěřuje se zpěvačka Krista.
Sérii vystoupení v USA i Kanadě kvarteto zakončilo večerem na českém velvyslanectví ve Washingtonu. Turné běželo jako na drátkách, pochvalují si hudebníci.
„Zatímco ve Vídni nebo v Berlíně naše hudba lidi uchvacovala jako něco, co chtějí poslouchat, jinde provokovala, protože v ní bylo až příliš nacionalistického náboje,“ říká Hrůša.
„Naším záměrem bylo pojmout Rusalku jako příběh, pohádku-mýtus, kde je zobrazeno základní archetypální jednání postav, které se přenáší z generace na generaci,“ řekl Lukáš Trpišovský z dua SKUTR.
Oslavám Roku české hudby přispívá i významný trend rostoucí obliby písní inspirovaných lidovou hudbou. Oblibě možná přispívají i možnosti digitálních edic, které uživatelům poskytují široké možnosti.
V pondělí 29. ledna rozezní pražské Rudolfinum Dvořákova Polednice a Fibichův melodram Vodník, v druhé části večera pak trojice symfonických básní Bedřicha Smetany. Diriguje Robert Jindra.
Každoroční rekapitulaci článků a seriálů datového týmu Českého rozhlasu tentokrát doplňujeme názornými propočty, jak dávno se odehrály zdánlivě nedávné události.
„Můj dědeček, sochař Josef Mařatka odjel v r. 1900 do Paříže. Slavný francouzský sochař Auguste Rodin ho přijal do svého ateliéru. Stali se přáteli,“ vypráví Kryštof Mařatka.
V archivu Carnegie Hall jsou velice vzácné listiny. Je tu part části adagio Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka pro violu, která se používala od premiéry dalších 30 let.
Léto 1893 Dvořák věnoval poznávání amerického Středozápadu a tamních krajanských komunit. Na pozvání vydavatele českých novin se vydal na dvoudenní návštěvu města Omaha.
„Mistr byl přivítán dlouho trvajícím potleskem. Po provedení symfonie musel se nesčíslněkráte objeviti na pódium, nežli potlesk ustal,“ vzpomínal Dvořákův tajemník Josef Jan Kovařík.
Tento týden to bude 130 let od premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie. Zkomponoval ji v době svého působení v Americe. Některá místa spojená se slavným skladatelem navštívíme v seriálu Radiožurnálu.
Rozhlasoví symfonikové zakončili festival klasické hudby Dvořákova Praha. Na koncertě v Rudolfinu oslavili také sto let od začátku pravidelného rozhlasového vysílání.
Ředitel Dvořákova festivalu Jakub Hrubý se rozhodl pro novinku v českém prostředí. Pro svou akci zvolil jako koncertní sál loď, která bude objíždět česká města.
„Při procházkách byl do hudby natolik ponořen, že s sebou musel mít i průvodce, který na něj v lese dával pozor,“ říká Vojtěch Poláček, ředitel památníku skladatele.
V areálu královehradeckého letiště dozněly poslední tóny a skončil tak 27. ročník festivalu Rock for People. Kromě Muse vystupili také Nothing but Thieves, Ben Cristovao nebo Václav Neckář.