Literatura jako morální laboratoř. Zemřel přední izraelský prozaik Avraham B. Jehošua

Literatura nesmí vyklízet pozice morálního zkoumání a přenechávat je náboženství, řekl Avraham B. Jehošua během veřejné debaty konané na festivalu Svět knihy 2018. Prozaik, dramatik a esejista zemřel 14. června ve věku 85 let v Tel Avivu.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avraham B. Jehošua

Avraham B. Jehošua | Zdroj: Profimedia

Avraham B. Jehošua (9. prosince 1936 - 14. června 2022) patřil k nejvýznamnějším izraelským autorům posledních desetiletí. Literárně debutoval v šedesátých letech povídkami, svůj první román Milenec, situovaný do doby šestidenní války, vydal v roce 1977.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. B. Jehošua, izraelský spisovatel. Moderuje Ladislav Nagy

V šedesátých letech žil v Paříži, kde působil jako generální tajemník Světové unie židovských studentů. Jako profesor literatury působil na univerzitě v Haifě, Harvardu, Chicagu a Princetonu. Do češtiny byly přeloženy čtyři jeho romány — Milenec, Pan Mani, Molcho a Cesta na konec tisíciletí, vše v překladu Magdaleny Křížové.

Na Světě knihy v roce 2018 se vyznal z obdivu k velkým spisovatelům devatenáctého a první poloviny dvacátého století, na nichž obdivuje zejména vážný zájem o morální otázky. Právě ten podle něj současná literatura opustila, v důsledku čehož ztratila na vážnosti a vyklidila pole, které nyní zaplňuje náboženství, zejména náboženství fundamentalistického ražení, shrnul pořad Vizitka Českého rozhlasu Vltava.

Jehošua mluvil i o jedinečné izraelské zkušenosti, jež se musí vyrovnat s tragédií holocaustu a zároveň reflektovat vlastní historickou identitu, která navzdory dlouhému pobytu v diaspoře vychází zásadně ze středozemních a levantských kořenů.

Jeho raná díla jsou literární kritikou často přirovnávána k povídkám a románům Franze Kafky, jehož vedle Williama Faulknera uvádí Jehošua jako jeden z hlavních zdrojů své inspirace.

Od konce sedmdesátých let publikoval několik románů, a pokaždé překvapil – volbou námětu, historickým zasazením děje či formou, s níž rád experimentuje. Za svá díla získal řadu ocenění včetně izraelské ceny za hebrejskou literaturu, byl nominován i na Nobelovu cenu za literaturu.

Ladislav Nagy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme