SOUTĚŽ: Vůdcové, myslitelé, hrdinové. Vyhrajte sbírku esejů amerického novináře Waltera Isaacsona
Hledání geniality v esejích Waltera Isaacsona. Tak zní podtitul nové sbírky textů, ve kterých se novinář a oceňovaný životopisec zamýšlí nad tím, co se všichni můžeme naučit od osobností jako Benjamin Franklin, Albert Einstein, Bill Gates, Henry Kissinger, Ronald Reagan, Michail Gorbačov, Hillary a Bill Clintonovi nebo Madeleine Albrightová. O knihu Vůdcové, myslitelé, hrdinové si můžete tento týden zahrát v soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Jako novinář jsem zjistil, že na světě žije mnoho chytrých lidí. Vlastně je jich dvanáct do tuctu a často za mnoho nestojí,“ píše Isaacson v předmluvě své knihy. „Ti výjimeční se navíc vyznačují představivostí či kreativitou, schopností udělat mentální skok a vidět věci jinak.“
Jak přiznává, poprvé se začal zaobírat tím, co je to vlastně tvůrčí génius, když pracoval na biografii Benjamina Franklina.
„Franklin nebyl nejchytřejším z otců zakladatelů. Neměl podle mě takové analytické schopnosti jako Hamilton, ani filozofickou hloubku jako Madison. Ale právě to mě přivedlo k zamyšlení,“ vysvětluje v úvodu, který v roce 2020 sepsal pro české vydání knihy.
Tehdy podle svých slov začal chápat, že tvořivost či kreativita nejsou totéž co mimořádná chytrost. Za vyvrcholení celé své práce, svých předchozích knih a esejí na toto téma, přitom považuje životopis Leonarda da Vinciho, který vyšel předloni také v českém překladu.
„Leonardo byl génius, ale nejen proto, že byl chytrý. Byl především ztělesněním univerzální mysli, člověkem, který se zajímal o víc věcí než kdokoliv jiný v dějinách,“ uzavírá Isaacson.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
Kniha Vůdcové, myslitelé, hrdinové je ale svým způsobem také Isaacsonovým memoárem. Vysvětluje v ní třeba to, proč se rozhodl stát spisovatelem, řeší, s jakými nástrahami digitálního věku se musí vypořádat moderní žurnalistika, a skládá láskyplný hold svému rodnému městu New Orleans, které v srpnu 2005 zdevastoval hurikán Katrina.
Walter Isaacson přednáší historii na Tulanově univerzitě v New Orleansu, v minulosti byl také generálním ředitelem Aspenského institutu humanitních studií, vedl CNN nebo jako šéfredaktor stál v čele časopisu Time.
Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Vůdcové, myslitelé, hrdinové, napište nám až do tohoto pátku 27. listopadu do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
V českém překladu vyšel také Isaacsonův životopis jedné z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu přelomu tisíciletí. O kterém americkém inovátorovi je řeč?
Do odpovědi uveďte:
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.