Drahá a okopírovaná. Slováci představí výstavu, která vznikla v Praze. Ta jim k tomu nedala souhlas
První výstavou nového ředitele Slovenské národní galerie Juraje Králika ve funkci bude retrospektiva amerického fotografa Bruce Webera. Koncepce výstavy však bude totožná s tou, kterou vymyslela Galerie hlavního města Prahy. Ta k tomu nedala svolení. „Musíme bohužel konstatovat, že dohoda proběhla bez našeho vědomí a bez našeho souhlasu,“ uvádí česká galerie. Je připravena se právně bránit.
Pro Bruce Webera, autora portrétů slavných osobností nebo třeba fotografií pro módní značky, které se objevují i v časopisech jako Vogue nebo Vanity Fair, byla výstava v Domě U Kamenného zvonu spadající pod Galerii hlavního města Prahy (GHMP) jeho první celosvětovou retrospektivou.
Na přípravě její koncepce se společně se šéfkurátorkou galerie Helenou Musilovou i sám podílel. Producentem byl Miloš Harajda.
Fotil Madonnu i Nelsona Mandelu. Výstava v Praze ukáže stovky snímků amerického umělce Webera
Číst článek
Výstava pod stejným názvem a se stejnými díly by měla začít i letos v září ve Slovenské národní galerii (SNG). A to bez předchozí konzultace s GHMP.
„Minulý týden mi volal Miloš Harajda s tím, že se to připravuje. My jsme mu řekli, že s tím nesouhlasíme a že se ještě ozveme. Vzápětí mi kolegové z Bratislavy poslali link na centrální registr, kde už je podepsaná smlouva,“ uvedla Musilová pro slovenský Denník N.
Vedení české galerie proto zveřejnilo prohlášení, kde se proti krokům SNG vymezuje.
„Musíme bohužel konstatovat, že dohoda mezi novým vedením SNG a jejím generálním ředitelem Jurajem Králikem a produkční společností Milosh Ltd. proběhla bez našeho vědomí a bez našeho souhlasu, a to s použitím struktury a názvu výstavy, na které měla GHMP značný ideový a kurátorský podíl,“ uvedla galerie pro iROZHLAS.cz.
„I když ve smlouvě o spolupráci s Milosh Ltd. nemáme zakotven souhlas s konáním reprízy, je věcí slušnosti a svědomí respektovat odbornou práci kurátorky výstavy,“ dodala GHMP.
Galerie hlavního města Prahy nechce být spojována ani se změnami, které se ve slovenské státní instituci udály od nástupu nové vlády.
Ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala dlouholetou ředitelku galerie Alexandru Kusou, zaměstnanci podali hromadné výpovědi a Slováci se účastnili protestů kvůli výběrovému řízení na nového ředitele galerie, které nepovažovali za transparentní.
V tom posledním vyhrál právě Králik a na začátku dubna nastoupil do funkce. Výstava Bruce Webera je první, kterou schválil.
„Chceme se veřejně a nahlas distancovat od kroků, které vedly k již uzavřené smlouvě. Pokud to bude nutné, naše autorská práva budeme hájit právní cestou,“ uvedly v prohlášení ředitelka GHMP Magdalena Juříková a šéfkurátorka Helena Musilová.
„Nechceme a nemůžeme být součástí procesu, který formálně legitimizuje to, co se momentálně děje ve zkoušené slovenské kultuře,“ dodaly.
Až čtyřikrát vyšší cena
O připravované výstavě prvně informoval slovenský web Aktuality.sk. Bližší informace, jež zatím nejsou uvedeny na webu Slovenské národní galerie, k ní našel v Centrálním registru smluv. Částka, kterou za ní SNG zaplatí, dosahuje 285 tisíc eur, v přepočtu 7,1 milionu korun.
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie
Číst článek
Běžná cena za srovnatelně dlouhé výstavy v galerii však v minulosti nepřesahovala 60 tisíc eur, tedy 1,5 milionu korun. Na jedinou výstavu takto vysoký rozpočet galerie nikdy neměla, řekla Denníku N bývalá ředitelka úseku správy sbírek a fondů SNG Mária Bohumelová.
Celkově galerie zaplatí ale ještě víc – díla musí pojistit, musí najmout architekta výstavy, zařídit její instalaci nebo vernisáž.
Na dotazy iROZHLASu.cz Slovenská národní galerie neodpověděla, měla i hluchý telefon.
„V době, kdy Ministerstvo kultury Slovenska přistoupilo ke konsolidačním opatřením, které vedly k propouštění kvalifikovaných odborníků a odbornic z veřejných kulturních institucí, působí tento krok jako arogantní urážka – jako symbolický plivanec do jejich tváří,“ uvedla k částce za výstavu slovenská iniciativa Uměnie nebude ticho!
„Když se na mnoha místech šetří a propouští, tak vynakládání veřejných prostředků je těžko obhajitelné,“ doplnila iniciativa.