Vytváří dary pro papeže a jako jediný na světě zhotovil Carské vejce. Rytec skla Arno Čančík
Legenda českého rytého skla Arno Čančík představuje svoje díla v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku. Výstava Gravirtuos potrvá v tamním kostele do 13. listopadu.
K vidění jsou zhruba čtyři desítky prací výtvarníka, který je mistrem klasické i moderní rytiny a v květnu oslavil 80. narozeniny.
Jeho práce doplní skleněné plastiky Jiřího Pačinka, který na jaře 2020 proměnil kunratický kostel Povýšení svatého Kříže v unikátní galerii uměleckého skla.
„Arno Čančík byl svého času jako jediný rytec na světě pověřen tvorbou Carských vajec pro firmu Fabergé, i jedno z nich teď mohou návštěvníci v Křišťálovém chrámu vidět,” řekl manažer sklárny David Sobotka.
Rytec, se kterým sklárna dlouhodobě spolupracuje, se loni podílel také na výrobě křišťálového relikviáře svaté Zdislavy, který zdejší skláři vyrobili pro papeže.
Unikátní schránku s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje předali biskupové Čech, Moravy a Slezska papeži loni v listopadu.
I toto unikátní dílo mohou teď lidé obdivovat v Křišťálovém chrámu. Schránka má podobu monstrance. Vyrobená je z čirého hutně tvarovaného skla, Pačinek s týmem na ní pracovali zhruba dva týdny.
Stejný čas pak díly strávily v dílně Čančíka, který relikviář vyzdobil jemnými rytinami. Žádné jiné zdobení nebo zlacení schránka nemá. „Vystavené dílo je číslo dvě, nikoli schránka, kterou dostal papež,” řekl Sobotka.
Vedle sebe mohou návštěvníci v chrámu vidět také třeba Pačinkovy a Čančíkovy práce vytvořené k poctě českého krále Karla IV.
Projekt Křišťálový chrám uměleckého skláře Jiřího Pačinka vznikl v roce 2020 na základě partnerské dohody s obcí Kunratice u Cvikova a Římskokatolickou farností ve Cvikově.
Jako první byl do kostela instalován křišťálový lustr Trnová koruna, který Pačinek kostelu a farnosti věnoval, následoval lustr Barbory Jarošové, umístěný u varhan, vstupní halu ozdobil lustr Blanky Matragi.
Portál dostal novou lampu a na pískovcové sloupky skleněné plamínky. Interiér kostela pak zaplnily na tři stovky Pačinkových prací. Návštěvníci mohli proměněný prostor poprvé vidět v červnu 2020 při Noci kostelů.