Stát získal soukromou sbírku po zesnulém sběrateli umění. Obsahuje díla Švabinského, Boudy či Reynka
Česká republika získala jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek české grafiky. Jde o pozůstalost po domažlickém gymnaziálním profesorovi, malíři a milovníkovi výtvarného umění Ervínu Ježkovi, jejíž hodnota je přes deset milionů korun. Ježek zemřel v roce 2016 bez zákonných dědiců a bez zanechání platné závěti. Jeho sbírka obsahovala mimo jiné díla Maxe Švabinského, Cyrila Boudy či Bohuslava Reynka.
Majetkový úřad nabídne umělecká díla státním muzeím a galeriím. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o tom ve středu informoval v tiskové zprávě.
„V prvé řadě bylo nutno zajistit přesun uměleckého fondu do příznivějších podmínek pro skladování i úschovu. Byl proveden odborný soupis rozsáhlé umělecké sbírky a dalších cenných movitých věcí soudním znalcem. Přesunem fondu a další náročnou odbornou péčí se podařilo zachovat jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek české grafiky v republice.“
Radek Ležatka (mluvčí majetkového úřadu)
Ježkova sbírka uměleckých děl čítala přes 2800 grafik, grafických listů, olejů, pastelů, akvarelů a kreseb.
Sbírka podle informací úřadu obsahuje díla autorů české grafiky, jako byli Max Švabinský, Bohumír Jaroněk, Cyril Bouda, Ludmila Jiřincová, Tavík František Šimon, Vincenc Beneš, Bohuslav Reynek a mnoho dalších.
„Je doplněna kvalitními přetisky evropských a světových významných autorů například Rembrandt van Rijn,“ uvedl Ležatka. Součástí sbírky jsou i práce regionálních výtvarníků Jana Paroubka, Františka Michla a Karla Kuneše.
Stát v pozůstalosti získal i díla samotného Ježka, který výtvarně tvořil od padesátých let až téměř do své smrti. Věnoval se také přípravě přednášek o dějinách malířství, sochařství a architektury ve výuce výtvarné výchovy na domažlickém gymnáziu.
Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz. Pomohla přes sto let stará pohlednice
Číst článek
Podle informací z kroniky na webu města Domažlice Ježek zemřel 22. srpna 2016. Narodil se v roce 1928 v Chicagu v USA. Kromě sbírky byl v takzvané odúmrti také nemovitý majetek v Domažlicích.
Majetek, který zůstal po zemřelých bez přímých dědiců či závěti, je jedním ze zdrojů příjmů majetkového úřadu. Dále ho tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb.
Loni stouply příjmy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o 11 procent na 1,48 miliardy a byly třetí nejvyšší od vzniku úřadu v roce 2002. Největší část pocházela z prodeje nepotřebných státních nemovitostí.
Letos v pololetí stouply příjmy úřadu meziročně o 351 tisíc na 770 milionů korun, přičemž na celý letošní rok má naplánované příjmy 910 milionů korun.