Draci, jednorožci nebo sfingy. Na výstavě ve Francii je k vidění 250 fantastických zvířat
La première ce matin au @MuseeLouvreLens pour la nouvelle exposition "Animaux Fantastiques" #louvrelens #animauxfantastiques pic.twitter.com/qfvP8VcCi8
— MUSER AVEC LES MUSES - LANNOY Martine (@MuserAvec) September 27, 2023
Jednorožci, sfingy nebo draci jsou od minulé středy k vidění na nové výstavě v pobočce muzea Louvre ve městě Lens na severu Francie. Expozice s názvem Fantastická zvířata propojí vědecké poznatky i fantazii, staré mýty i moderní technologie. Na výstavě je na 250 exponátů zapůjčených z několika muzeí, uvedla agentura AFP.
Po vstupu do muzea návštěvník nejprve spatří mladého draka, který funí a za pomoci vodících nití se pohybuje. Stvoření bylo vyrobeno v roce 2006 ze selátka, ryby a korýše. Jako inspirace posloužily chiméry, které zdobily v 17. století kabinety kuriozit.
OBRAZEM: Súdán v Národním muzeu. Poslední samec nosorožce bílého bude vystavený do konce roku
Číst článek
Výstava se nepokouší o sestavení všeobsahujícího bestiáře, ale představuje fantastická zvířata z různých historických období a civilizací a jejich význam pro tehdejšího člověka. V Mezopotámii, Egyptě a Íránu hybridní stvoření symbolizovala posvátnou úctu člověka k přírodním silám.
Drak s názvem Grand'Goule je symbolem francouzského města Poitiers. Výstava ale také ukazuje, jak křesťanství draky proměnilo v symboly všeho zlého. Ještě převratnější je proměna symboliky jednorožců. Ti byli nejprve znakem mužnosti, poté Ježíše Krista a nakonec se staly symbolem panenství, neboť jen panny tyto tvory mohou ochočit.
V dobách osvícenství jsou fantastická zvířata odsunuta do světa fantazie, ale dál se objevují v umění. Jedna část výstavy v Lens se proto věnuje dílu symbolistického malíře Gustavea Moreaua. Na jeho obrazech a v jeho sochách se sfingy, démoni a mořské panny stávají fantaskními osudovými ženami.
K modernějším vystaveným obrazům patří i Pokušení svatého Antonína od Salvadora Dalího. Z těch starších vyzdvihuje AFP bronzovou mezopotámskou sošku boha démonů větru Pazuzu. „V každé době existuje jakási reakce na racionální, pozitivistické myšlení, která spočívá v navrácení zázračna do světa prostřednictvím literatury, umění a všech prvků každodenního života,“ vysvětluje kurátorka Hélène Bouillonová.
Poslední část výstavy je věnovaná nejmodernějším fantastickým zvířatům. Vystaveny jsou figurky z fantasy hry Dungeons & Dragons a čtenářský koutek nabízí výpravu do světa Letopisů Narnie nebo čarodějnického učně Harryho Pottera. Výstava bude otevřená do 15. ledna.