Deska týdne: Shilpa Ray And Her Happy Hookers
Začátek roku 2011 patří v nezávislé hudbě suverénně ženám. Vedle Anny Calvi, PJ Harvey a Joan As Police Woman září Shilpa Ray se svými „šťastnými šlapkami“. Skladba Hookers otevírá výtečné album Teenage And Torture, které je podmanivou a nekompromisní výpovědí ženy žijící ve velkém městě. Harmonium na prvním místě. Pak láska k pravověrnému i garážovému rocku, blues.
Shilpa Ray vyrůstala v centru New Jersey. Nejdříve brousila doma na harmonium rockové klasiky v čele s milovanými Velvet Underground, poté se v New Yorku osamostatnila a začala své vize zhmotňovat před klubovým publikem. Její domovskou scénou se stal legendární podnik Sidewalk Cafe v East Village, který jako nevyhraněná scéna byl ochoten zařadit neznámou Indku s harmoniem do svého programu. Sólové performance přirozeným způsobem přerostly v kapelní jamy a Shilpa Ray se obklopila partou Beat The Devil. Bohužel právě v době, kdy se o ní začalo více vědět – před vydáním jejich debutového alba, se celý koncept rozpadl a Shilpa zůstala se svým harmoniem a rockovými vizemi znovu osamělá.
Poslechněte si celý profil, který připravil Pavel Zelinka
Na Teenage and Torture se jeden musí obdivovat podání s jakým Shilpa dává všanc svoje hlasivky a přesto nepůsobí, že by přespříliš tlačila na pilu. O ostentativně přebuzených emocích ani pózách vábících letmé posluchače nemůže být řeč. Tohle je muzika plná nefalšované vášně, vzešlá z puzení, která se nedají předstírat. Shilpa Ray And Her Happy Hookers tvoří hudbu osobitou, konfliktní a plnou reminiscencí z dospívání. Z doby, kdy vzdor předznamenává vývoj a osobnostní posun.
Poslechněte si první recenzi, kterou připravil Tomáš Turek
Globalizace v hudbě je již nejspíš na samém vrcholu. Důkazem může být album Teenage and Torture od zpěvačky indického původu Shiply Ray. Se svou skupinou Happy Hookers totiž rezignuje na kulturní kořeny a hraje pravověrný rock´n´roll.
Poslechněte si druhou recenzi od Michala Pařízka z magazínu Full Moon