Londýnská rodačka Faithfullová nazpívala mimo jiné písně Kurta Weilla, interpretovala Toma Waitse, mnoho meziválečných jazzových a muzikálových šlágrů, ale zpívala i původní tvorbu.
Dvaačtyřicetiletý rodák, který pro Ostravu chystá speciální set, v mládí poslouchal heavy metal, později absolvoval Jazzovou akademii a zajímá se také o lidovou muziku.
Ve věku 79 let v úterý zemřel objevitel zpěvačky Lucie Bílé, hudební skladatel a producent Petr Hannig. Angažoval se i v politice. Založil Stranu zdravého rozumu, později přejmenovanou na Rozumní.
Hudebník Tataloo, vlastním jménem Amir Hossein Maghsoudloo, byl íránským soudem odsouzen k trestu smrti. Odsouzen byl nejen za šíření propagandy proti Islámské republice, ale i prostituci.
Zpěvák Ondřej Ruml mluví o svém hudebním směřování, nové tvorbě a spolupracích. Dotkne se také svých hudebních začátků, tématu českého šoubyznysu a hledání místa v něm.
Ve věku 89 let zemřel americký soulový zpěvák Sam Moore z hudebního dua Sam & Dave, které se proslavilo zejména hitem Soul Man (1967) a společně vystupovalo v letech 1961 až 1981.
Vladimíra Dvořáková komentuje okolnosti vzniku nové verze slovenské národní hymny. Vyjadřuje se také ke kontroverzním reakcím na kritiku autora nové verze. Ten tvrdí, že nová hymna není pro všechny.
Rok 2025 přináší zásadní momenty na hudební scéně. Nechybí ani velké koncerty zahraničních ikon, jako je Sting, Billie Eilish nebo Robbie Williams, a tradiční festivaly s pestrým programem.
Slova i melodie slovenské hymny zůstaly, o nové aranžmá se postaral slovenský skladatel Oskar Rozsa, který změnu prosazoval od roku 2011. Novou verzi nahrála slovenská filharmonie.
Finskou symboliku nese i to, kdo je autorem. Lauri Porra je pravnukem Jeana Sibelia, jehož skladby se podílely na budování národní identity na přelomu 19. a 20. století, kdy země čelila rusifikaci.
Sex Pistols dorazí do České republiky v příštím roce za svoji kariéru podruhé. První koncert zde kapela odehrála v roce 1996 za doprovodu tuzemských punkerů E!E.
Díky klipu se domů vrátilo 21 z celkových 36 pohřešovaných dětí, které se v něm objevily. Skladba byla součásti desky „Grave Dancers Union“. Její obal v roce 1992 nafotil Jan Saudek.
Rodačka z Valašského Meziříčí koncertovala od roku 1998. Proslavila se v roce 2001, kdy spolu s Terezou Černochovou a Terezou Kerndlovou vytvořila dívčí skupinu Black Milk.
Eliška Radikovská vede sbor seniorek Elpida. „Holky na koncertech potkávají hodně mladých lidí. Líbí se mi, že vidím, jak jim to dává hodně,“ pochvaluje si v rozhovoru.
„Chtěla jsem touto skladbou nejen uctít památku obětí, ale důležitá je pro mě také výzva té kompozice nebýt lhostejný vůči sobě navzájem,“ říká muzikoložka Martina Vídenová.
„Má vlast je tak úzce spjata s naší historií, mentalitou a duší, že je pochopitelné, že by zvláště americké publikum mohlo mít s přijetím a chápáním Blaníku nebo Tábora problém,“ říká Hlaváč.
Výběr reprezentanta prošel letos několika fázemi a pracoval zejména s faktem, že pro tuzemského favorita nemůže v semifinále ani finále hlasovat český divák.
Postskriptum Bedřicha Smetany se vrací i do doby začátku nacistické okupace, kdy v květnu 1939 zazněla Smetanova Má vlast a také opera Libuše na festivalu Pražský hudební máj.
„Konzistentní práce se vyplatí. Sny si mohu plnit i díky svobodě,“ říká mladý dirigent Joel Hána v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Támhle něco zahraju o setinu rychleji nebo pomaleji a ono to udělá rozdíl. Každá setinka je důležitá a může změnit celý příběh, který klavírista pomocí hudby formuluje,“ vysvětluje mladý klavírista.
Jedním z vrcholů Roku české hudby bude koncert 5. prosince v Carnegie Hall v New Yorku, ve kterém vedle České filharmonie vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet.