Na koncertě proti rasismu vystoupila skupina The Tap Tap s hosty
Koncertem skupiny The Tap Tap vyvrcholil v pražském Lucerna Music Baru Mezinárodní den proti rasismu. Akci nazvanou Lucerna proti rasismu pořádala obecně prospěšná společnost Opona. Program v Lucerně ale probíhal už od odpoledne.
Závěrečný koncert si nenechalo ujít asi dvě stě až tři sta návštěvníků. Poměrně velké hudební těleso The Tap Tap složené z profesionálních muzikantů, ale především ze studentů či absolventů škol Jedličkova ústavu, dnes přizvalo i několik hostů.
Vystoupil Jarda Svoboda z kapely Traband nebo Tonya Graves. Celým večerem pak s humorem provázela Ester Kočičková, která se snažila celé téma odlehčit inteligentními vtipy.
Skupinu The Tap Tap, tvořenou převážně z hendikepovaných muzikantů, založil před 13 lety Šimon Ornest. Spolu se zpěvákem Jiřím Holzmannem, který je upoután na invalidní vozík, považují účast na akci Lucerna proti rasismu za důležitou i vzhledem k tomu, že hendikepovaní lidé mohou být také vnímáni jako menšina, která to ve společnosti nemá jednoduché.
Reportérka Zuzana Filípková zamířila na koncert skupiny The Tap Tap v rámci akce Lucerna proti rasismu
Šimon Ornest dodává, že je důležité o rasismu mluvit. To, že se situace v Čechách za poslední roky zhoršuje, podle něj souvisí s celkovým nastavením společnosti a politiky, která prý zdravě smýšlející veřejnosti příliš neprospívá.
Program v Lucerně dnes začal odpoledními projekcemi filmu Poslední let Petra Ginze. Umělecký, napůl animovaný dokument vypráví příběh židovského chlapce z Prahy, který zemřel v šestnácti letech v Osvětimi.
Dokument se promítal v rámci premiérového turné po světě. Sloužit by měl ale také jako studijní materiál pro školy – Organizace spojených národů k němu dokonce vydala příručku s vysvětlením historického kontextu a s úkoly pro studenty.
V šest hodin pak byla slavnostně zahájena výstava proti rasismu, která potrvá až do konce dubna. Na jednotlivých panelech je prezentována historie židovské a romské menšiny v Česku od první republiky až do současnosti.