Na koncertě proti rasismu vystoupila skupina The Tap Tap s hosty

Koncertem skupiny The Tap Tap vyvrcholil v pražském Lucerna Music Baru Mezinárodní den proti rasismu. Akci nazvanou Lucerna proti rasismu pořádala obecně prospěšná společnost Opona. Program v Lucerně ale probíhal už od odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucerna proti rasismu, Tonya Graves

Lucerna proti rasismu, Tonya Graves | Foto: Filip Jandourek

Závěrečný koncert si nenechalo ujít asi dvě stě až tři sta návštěvníků. Poměrně velké hudební těleso The Tap Tap složené z profesionálních muzikantů, ale především ze studentů či absolventů škol Jedličkova ústavu, dnes přizvalo i několik hostů.

Vystoupil Jarda Svoboda z kapely Traband nebo Tonya Graves. Celým večerem pak s humorem provázela Ester Kočičková, která se snažila celé téma odlehčit inteligentními vtipy.

Skupinu The Tap Tap, tvořenou převážně z hendikepovaných muzikantů, založil před 13 lety Šimon Ornest. Spolu se zpěvákem Jiřím Holzmannem, který je upoután na invalidní vozík, považují účast na akci Lucerna proti rasismu za důležitou i vzhledem k tomu, že hendikepovaní lidé mohou být také vnímáni jako menšina, která to ve společnosti nemá jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Zuzana Filípková zamířila na koncert skupiny The Tap Tap v rámci akce Lucerna proti rasismu

Šimon Ornest dodává, že je důležité o rasismu mluvit. To, že se situace v Čechách za poslední roky zhoršuje, podle něj souvisí s celkovým nastavením společnosti a politiky, která prý zdravě smýšlející veřejnosti příliš neprospívá.

Program v Lucerně dnes začal odpoledními projekcemi filmu Poslední let Petra Ginze. Umělecký, napůl animovaný dokument vypráví příběh židovského chlapce z Prahy, který zemřel v šestnácti letech v Osvětimi.

Dokument se promítal v rámci premiérového turné po světě. Sloužit by měl ale také jako studijní materiál pro školy – Organizace spojených národů k němu dokonce vydala příručku s vysvětlením historického kontextu a s úkoly pro studenty.

V šest hodin pak byla slavnostně zahájena výstava proti rasismu, která potrvá až do konce dubna. Na jednotlivých panelech je prezentována historie židovské a romské menšiny v Česku od první republiky až do současnosti.

Zuzana Filípková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme