Rok 2025 přináší zásadní momenty na hudební scéně. Nechybí ani velké koncerty zahraničních ikon, jako je Sting, Billie Eilish nebo Robbie Williams, a tradiční festivaly s pestrým programem.
Tragickou událost připomněl benefiční koncert v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, pietní akt na náměstí Jana Palacha v centru Prahy, i mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Dvacítku songů v podání Karlovarského symfonického orchestru doplnili i speciální hosté. Fanoušci ocenili vystoupení violoncellistky Terezie Kovalové nebo houslového virtuosa Pavla Šporcla.
„Támhle něco zahraju o setinu rychleji nebo pomaleji a ono to udělá rozdíl. Každá setinka je důležitá a může změnit celý příběh, který klavírista pomocí hudby formuluje,“ vysvětluje mladý klavírista.
Jedním z vrcholů Roku české hudby bude koncert 5. prosince v Carnegie Hall v New Yorku, ve kterém vedle České filharmonie vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet.
„Když hrajete v aréně, ztratíte prvotní spojení s divákem,“ popisuje belgický zpěvák J. Bernardt, proč kromě vystupování s kapelou Balthazar tvoří i sólová alba.
Michal Horák už koncertoval v Cedar Rapids, Chicagu, New Yorku a New Jersey. „Všichni, co jsme tady na turné, koncertujeme v Americe poprvé. Je to velká výzva, ale náramně si to užíváme,“ říká.
Čekání fanoušků skupiny Linkin Park je u konce. Američtí rockeři v nové sestavě a s novou deskou, kterou vydají v pátek, vystoupí v Česku. Příští rok v červnu dorazí na festival Rock for People.
Hudební večer nabídl písně ze všech etap Krylovy tvorby, především tedy ty, které se staly doslova ikonickými, jako například Bratříčku, zavírej vrátka nebo Anděl.
„Miroslav je karikaturista, Mirek je písničkář, “ rozděluje Miroslav Kemel své označení. Vydává páté album písní s názvem Modryjé, které pokřtí 27. listopadu v pražském Paláci Akropolis.
„Vždycky mě fascinuje, že zvenčí to je normální dům. Nečekáte, že je uvnitř koncertní sál,“ říká o Carnegie Hall ředitel České filharmonie pro Český rozhlas Dvojka.
„Vydali jsme kompilační album, máme novou píseň i videoklip, práce jsme měli a máme stále nad hlavu,“ popisuje oslavy dvaceti let na hudební scéně Langerová.
Například na druhém koncertu zazní v podání sólového klavírního recitálu Pavla Voráčka díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Iši Krejčího a Bohuslava Martinů.
Motto koncertu je tentokrát „Spolu přes překážky“ a benefiční akce se koná v Chuchle Areně v Praze. Koncert přináší osm hudebních duetů spolu s příběhy podpořených jednotlivců a organizací.
Hned v úvodu, vy co budete sedět na balkónech, možná zažijete menší šok, když se herec, zpěvák či sboristka objeví přímo vedle vás. Právě tím je Spirála jedinečná.
Hudebník se od roku 1994, kdy v Česku vystoupil poprvé, pravidelně vrací. Na koncertech komunikuje s publikem výhradně svou hudbou a zakazuje používání mobilních telefonů.
Speciálně sestavený playlist a zároveň průřez celou více než desetiletou kariérou Lenny. Nebyl to její největší koncert, ale nejzajímavější rozhodně ano.
Na zahajovacím koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v premiéře symfonická báseň Continuo skladatele Jana Klusáka, o které rozhlasovým symfonikům říká, že by ji měli hrát jako Vltavu.
Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu představí rozhlasoví symfonici v pondělí 30. září. Na dobročinné účely použijí také vstupné z dvou již uskutečněných koncertů.
Na programu je předehra Leonora Beethovenovy opery Fidelio, Haydnova Symfonie č. 98 a koncert pro klavír a orchestr Es dur od Antonína Rejcha v podání Jana Bartoše.