The Beach Boys oslaví padesát let existence velkým turné
Jedna z nejúspěšnějších skupin, američtí The Beach Boys, právě dnes zahajuje v Tucsonu turné u příležitosti padesáti let od svého vzniku, a usilují tak o comeback. Jejich hudba zůstává originální ve skladbě i aranžích, chybět však již bude typická mladistvost hlasu.
Skupina The Beach Boys vznikla v roce 1961 v Kalifornii a byl to vlastně do jisté míry „rodinný podnik".
Významnou zakladatelskou roli sehrál otec tří bratrů Wilsonových. Po vydání prvního alba si začali bratři Brian, Dennis a Carl Wilsonové organizovat chod kapely sami. Ke spolupráci přizvali svého bratrance Mike Lovea a kamaráda Ala Jardina.
Po většinu doby působení byl vůdčí osobností kapely právě Brian Wilson, který se po rozpadu skupiny pokusil i o sólovou dráhu. Jeho inovativní a osobitý styl skládání a aranžování zvuku ovlivnil řadu dalších hudebních těles včetně The Beatles, jak přiznává i sám Paul McCartney.
Historii skupiny Beach Boys a její vliv na další hudební tělesa v pop music přibližoval ve Světě o deváté na Rádiu Česko hudební publicista Jiří Černý
„Slavná deska Abbey Road Beatles by vypadala jinak – a Paul McCartney to sám přiznal – nebýt toho ohromného vlivu předchozí desky skupiny The Beach Boys Pet Sounds,“ vysvětluje hudební publicista Jiří Černý.
Ke vlivu došlo i přes to, že hudební platformy, ze kterých obě skupiny čerpaly, byly odlišné. Zatímco The Beatles čerpali primárně z amerického rhythm and blues, melodičnosti národních folkórních písní Spojeného království či duchovní hudby anglikánské církve, kořeny The Beach Boys sahají k odkazu složité harmonie vokální jazzové skupiny The Four Freshmen či specifickým aranžérským nápadům tehdy mladičkého Phila Spectora, které doplnili o vlastní inovativní vokální sazby.
Za dobu svého působení vydali plážoví chlapci řadu alb, z nichž posluchači dodnes obdivují hity jako „Fun, Fun, Fun," „Help Me, Rhonda", „Little Deuce Coupe" nebo „Wouldn't It Be Nice?".
Za jedno z klíčových alb je považováno Pet Sounds z roku 1966 pro svoji sférickou hudbu se silnou melodií a harmonií, kde vokály jsou podle Jiřího Černého hlasy andělského kůru.
The Beach Boys vešli do rock´n´rollové síně slávy v roce 1988, v roce 2004 pak zařadil americký časopis Rolling Stone Magazine kapelu na dvanácté místo v žebříčku stovky největších umělců.
Podle serveru Newsahead došlo ve skupině v 80. letech k rozkolu kvůli neshodám o autorských právech. Neshody přetrvávaly až dosud, ale kvůli zamýšlenému comebacku teď hudebníci od sporů odhlédli. Poprvé po letech spolu hráli v únoru v Los Angeles na udílení cen Grammy.
Je možný comeback?
Na současné turné se skupina však vydá již bez Dennise a Carla Wilsonových, kteří koncertují již v muzikantském nebi. Posluchači tak na koncertním turné uvidí Briana Wilsona, který se připojí k Lovevovi a Jardinovi. Kapelu doplní Bruce Johnston a David Marks.
Hudba skupiny The Beach Boys byla založena především na mladistvosti, jasu a svitu hlasů jejích interpretů. Tuto hudební kvalitu však už budou posluchači při současných koncertech po padesáti letech logicky postrádat. Nicméně ani to neubírá na kvalitě a jedinečnosti jejich hudby, proto bude jejich turné bezesporu úspěšné. Pro plánovaný comeback to však podle Jiřího Černého stačit nebude.