Od tragické smrti Viléma Mrštíka, autora dramatu Maryša, uplynulo 100 let
Právě dnes si Česko připomíná výročí 100 let od tragické smrti jedné z největších postav české literatury, Viléma Mrštíka. Byl autorem klasického dramatu Maryša a řady próz jako Rok na vsi, několikrát zfilmované Pohádky máje, částečně autobiografické prózy Zumři nebo dodnes aktuálního polemického eseje o památkách Bestia Triumphans.
Podle profesora Jana Císaře, který přednáší dějiny divadla na pražské DAMU, jsou díla Viléma Mrštíka dodnes velmi aktuální.
„Maryša je dodnes nejaktuálnějším českým dramatem z období 19. století vůbec, a to tak aktuálním, že třeba mladí lidé - a budu mluvit o mladých lidech i amatérech, mezi které často jezdím - se k ní vytrvale vracejí a nacházejí v ní problémy a otázky, které se jich velmi úzce, těsně a organicky dotýkají,“ řekl ve Světě o jedné na Rádiu Česko.
O dílech spisovatele a dramatika Viléma Mrštíka mluvil ve Světě o jedné na Rádiu Česko profesor Jan Císař, který přednáší dějiny divadla na pražské DAMU
Jde prý o volbu důstojného života a existenciální otázku svobodného rozhodnutí, jak žít a vyrovnat se s tím, k čemu jsme byli donuceni. Maryša si totiž z donucení vzala muže, kterého nemilovala, a svoji lásku musela opustit.
Vilém Mrštík zemřel před sto lety vlastní rukou v obci Diváky. K jeho drastické sebevraždě ve včelíně vedla paranoia a obavy z podezřívavých sousedů.