V České rozhlase byla pokřtěna kniha Česká měna

Kniha Česká měna dnes byla slavnostně pokřtěna ve foyer historické budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Čeští historici, ekonomové nebo třeba arcibiskup v ní popisovali osm významných postav české historie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oldřich Kulhánek zavzpomínal také na začátky své tvorby

Oldřich Kulhánek zavzpomínal také na začátky své tvorby | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Z našich peněženek zmizeli Přemyslovci. Na dvacetikoruně jsme mohli ještě nedávno vídat Přemysla Otakara I. a na padesátikoruně až do konce letošního března Anežku Českou. Přestože už nejsou v platnosti, ani oni nechybí v knize Česká měna. Autorem českých bankovek je Oldřich Kulhánek. Při navrhování si musel několikrát vystačit téměř jen s vlastní fantazií:

Přehrát

00:00 / 00:00

S autory České měny hovořila redaktorka Eva Rajlichová

„U Přemysla Otakara I. nebo Karla IV. jsou zachovány kosterní pozůstatky, ale u Anežky České neexistuje žádný kosterní pozůstatek. Já jsem tyhle záležitosti diskutoval velice pečlivě s panem profesorem Vlčkem.“

Kniha s podtitulem Pantheon českých bankovek 1993-2011se snaží osoby zachycené na české měně přiblížit také mladší generaci. O jednom z nejpopulárnějších českých panovníků Karlu IV. psal Viktor Šlajchrt. Na své eseji pracoval asi dva měsíce:

„Dneska je asi takový rozpor mezi praktickou politikou a ekonomikou na jedné straně a mezi humanitními vědami, uměním, vzdělanci, intelektuály na straně druhé. To Karel IV. v sobě velice šikovně spojoval.“

Besserovi chybí Jan Žižka

Na současných českých bankovkách postrádá jeden z patronů knihy ministr kultury Jiří Besser Jana Žižku:

„Byla taková modrá pětadvacetikoruna, kde byl Jan Žižka a mně se ta bankovka jako klukovi strašně moc líbila a do smrti si ji budu pamatovat.“

V knize nechybí ani text o muži, jehož podoba na papírových bankovkách zachycená není, ale který je přesto jedním z důležitých symbolů českého státu.

„A to je svatý Václav, protože ten je pouze na minci. Právě pomník svatého Václava na Václavském náměstí symbolizuje spíš národní symbol této tradice než ten duchovní. Nakonec v klíčových okamžicích moderních dějin to byl pomník svatého Václava, kde se vše odehrávalo,“ myslí si autor eseje historik Jaroslav Šebek.

Česká měna se bude hrát v divadle

Česká měna se předvede na divadelních prknech Nové scény pražského Národního divadla. Inscenace má šest částí a základním inspiračním zdrojem pro dramatičku Annu Saavedru byla Smetanova symfonie Má vlast. Zazní v ní i původní dobové texty.

„Takovým výtvarným prvkem v inscenaci jsou videoprojekce, které jsou komponované nejenom z obrázků současných bankovek, nejen z grafik pana Kulhánka, ale objevují se tam projekce z různých starších bankovek, takže se tam připomene celá historie českých peněz, před současnou podobou,“ říká režisér brněnského HaDivadla Marián Amsler.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme